Лавинообразно нарастват сигналите и данните на МВР за купуване на гласове, а цената на един глас за предстоящите в неделя (2 октомври) предсрочни парламентарни избори расте. Обикновено тя варира между 50 и 100 лв., но тенденцията за намаляване на избирателната активност води до повишаване на цената за купен вот. Това обясни служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджиев на пресконференция в МВР с професионалното ръководство на ведомството по повод подготовката за предстоящите избори и противодействието на престъпления срещу изборните права на гражданите.

Той отчете, че има нови схеми по линия на корпоративния вот, свързани с влияние върху служители. "Много често тези хора, които осигуряват поминък на много хора, правят опити да въздействат. Това се забелязва при раздаването на дърва за огрев на определени места, в заложните къщи, в пунктове за изкупуване на цветни метали, в сферата на обществените поръчки", обясни министър Демерджиев.

"Следим внимателно и секциите, в които една значителна част от населението някак си се е инвалидизирала през последните години, за да може да гласува с любимата хартиена бюлетина. На места определена част на населението рязко е заболяла, за да гласува с хартиена бюлетина", обясни министърът.

Работата на МВР през последните месеци показва и че няма специален контингент, който се занимава с купуване на гласове.

"Едни и същи хора се занимават с незаконни мигранти, наркоразпространение, контрабанда и т.н. и с купуване на гласове", обобщи Демерджиев. Заради това още през август е започнала превантивната работа и проверка на криминалния контингент.

Главният секретар на МВР Петър Тодоров отчете, че от 19 август до 28 септември включително са проведени над 97 спецоперации в цялата страна съвместно с редица други институции - държавни горски стопанства, Националната агенция за приходите, Българската агенция за безопасност на храните, Агенция "Митници" и други структури. Разкрити са над 550 престъпления, образувани са над 420 досъдебни и бързи производства, задържани са 446 души.

По време на акциите са открити 114 души, обявени за национално издирване. "Проверени са стотици пунктове за цветни метали, заложни къщи, търговски обекти, питейни заведения, сборища на криминални контингенти", обясни главният секретар на МВР.

Той отчете, че са получени 250 сигнала, свързани с нарушаване изборните права на гражданите. До вчерашния ден (29 септември) са образувани 50 досъдебни производства по тези сигнали.

"В момента в цялата страна тече общонационална операция. Резултатите ще бъдат обобщени по-късно, има много установени престъпления и задържани. Работата по пресичане на търговията с вот ще продължи до края на изборния ден", обясни Тодоров.

"Основен акцент в работата на служебния кабинет е провеждането на честни избори, които да позволят правилно да бъде отчетен гласът на гражданите, а изборите да не бъдат опорочени. Свикахме национално съвещание седмица след встъпването в длъжност. Констатирахме недостатъчно добре свършена работа, основно по оперативна линия, с информатори, както и с прилагането и използването на специални разузнавателни средства. Оперативната работа бе подценена, дори занемарена в някои от областни дирекции на МВР. Интензитетът на разследванията обаче се засили", посочи Демердиев.

От полицията отчетоха, че има тенденция, при която се забелязва, че сигналите са по-малко в сравнение с миналите избори, но се проверяват всички, без значение кой ги е подал.

"Където има данни се пристъпва към акции и операции. Вероятно в дните след 2 октомври ще има акции, които ще завършат. Установих с известна почуда, че ГЕРБ са подали сигнал за купуване на гласове от страна на ДПС. Изглежда и тези партии, които ни критикуваха, разчитат на МВР, а ние сме поели ангажимент и ще проверим всички тези сигнали", каза Демерджиев.

Служебният министър призова всички български граждани да дадат своя глас на 2 октомври, за да бъде намалена тежестта на повлияния вот.

Дневник