Интерконекторът за пренос на газ между Гърция и България означава свобода от руската зависимост, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която присъства на церемонията за официалното започване на търговските операции на връзката.

Председателят каза, че проектът е нова ера за България и за Югоизточна Европа, тъй като ще позволят постъпването на газ от източници, различни от Русия.

"България получаваше 80% от газа си от Русия, но след започването на ужасяващата война в Украйна и енергийната война срещу Европа, този проект означава свобода, свобода от руската зависимост", подчерта Фон дер Лайен, добавяйки, че през интерконектора може да се пренесе достатъчно газ, че да покрие всички национални нужди на България.
Междусистемната газова връзка между България и Гърция е:

  •     дълга 182 км., от които 151 км на българска територия
  •     цената на проекта е 160 млн. евро
  •     капацитетът е 3 млрд. куб. м. газ годишно, който ще се увеличи до 5 млрд. куб. м. през 2024 г. след построяване на компресорна станция в Комотини
  •     диаметърът на тръбата е 32 инча, а налягането на газа в него е от 55 бара
  •     началото на подготвителните работи по проекта е през 2015 г. и по план е трябвало да бъде готов до 2020 г. изпълнител е съвместно държавно дружество, в което Bulgarian Energy и гръцката IGI Poseidon имат по 50% дял


Фон дер Лайен не пропусна да напомни, че проектът е бил на масата за изпълнение още от 2009 г., когато "Газпром" спря неочаквано газа на България и населението й трябваше да живее с дни без отопление в началото на януари.


"Европа има всичко необподимо да се освободи от хватката на Русия и всичко, от което се нуждае е политическа воля", каза председателят на Европейската комисия.

Тя подчерта, че "силата на ЕС е в общността" и че "без обща европейска решителност и решени сме заплашени от резцепление и от отслабване".

Фон дер Лайен припомни, че ЕС договори извънредни мерки за намаляване на сметките за енергия, предизвикано от намаляването на руските доставки и че полага усилия да осигури алтернативни източници от по-сигурни доставчици.

Тя увери, че идната седмица европейските лидери, които се събират в Прага, ще обсъдят още възможности за компенсиране на проблемите в резултат на енергийната криза.

Дневник

.