Украинските сили влязоха в руския източен бастион Лиман в събота следобед, съобщи говорителят на армията Сергей Череватий, цитиран от Ройтерс.
Руското министерство на отбраната косвено потвърди новината, съобщавайки че военните му са напуснали града, намиращ се в североизточната украинска Донецка област, заради риск да бъдат обкръжени.
Говорител на военното ведомство заяви, че украинците имат числено превъзходство и са привлекли подкрепления и "са продължили настъплението в това направление (лиманското)".
Киев твърди, че обкръжил хиляди руски войници в града, ден след като Москва анексира областта, където той се намира.
Превземането на Лиман би било сериозна пречка пред руските планове да окупират цялата Донецка област, която заедно с Луганска и части от Запорожка и Херсонска, бяха обявени за части от Русия от президента Владимир Путин в петък в Москва.
Двама усмихнати украински войници закачиха жълто-синьото национално знаме върху входната табела на Лиман, който се намира в северната част на Донецка област. Това е показано на видео, публикувано от началника на кабинета на президента Володимир Зеленски.
"1 октомври. Развяваме нашия държавен флаг и го установяваме на нашата земя. Лиман ще бъде Украйна", казва един от войниците, застанал на капака на военна машина.
Говорител на източните сили на Украйна заяви, че Русия има между 5 хил. и 5500 войници в Лиман, но че броят на обкръжените войски може да е по-малък поради жертвите.
"Руската групировка в района на Лиман е обкръжена", каза по телевизията говорителят Сергей Череватий.
Новината не е потвърдена от Москва, където в събота отбелязват деня на сухопътните войски и не са публикували сводка на военните действия за последното денонощие, пише Ройтерс.
Русия използва Лиман като логистичен и транспортен център за своите операции в северната част на Донецка област. Неговото падане би било най-голямата придобивка на бойното поле на Украйна след светкавичната контраофанзива в североизточния район на Харков миналия месец.
Украинският военен говорител каза, че превземането на Лиман ще позволи на Киев да напредне в района на Луганск - съседна област, която е изцяло окупирана от руските части. ,
Череватий каза, че операцията около Лиман все още е в ход и руските войски предприемат неуспешни опити да излязат от обкръжението.
"Някои се предават, имат много убити и ранени, но операцията още не е приключила", каза той.
Украинският губернатор на Луганск в изгнание каза, че руските сили са поискали безопасно излизане от обкръжението, но Украйна е отхвърлила искането.
Украинският генерален щаб каза на Ройтерс, че няма такава информация.
Дневник
Коментари
Ивайло
Русия никога не е била силна в настъпателна война. Силата им е в отбранителната и то с цената на много, много жертви хвърлени на пред от бездарни командири.
Оказа се, че и днес мита за великата руска армия рухна, като сламена колиба, нито е велика, а как да се нарече и армия даже не знам. Корупцията на всяко ниво води до там, фалшиви илюзии, грешна самопреценка и накрая крах!
Анонимен
Нивата е дълга....Няма нужда да припомням историята...Ха-ха...Руснаците не били силни при завлядяване на територии....Сигурно са се телепортирали от Москва в Берлин...
до Анонимен
явно забравяш че тогава германците ги бяха подпряли от запад американците + съюзници а от изток руснаците също подпомогнати от ландлийза на американците ,та с в общи линии ако не бяха американците русия до урал отичаше в канала
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
На 6 юни 1944 над 170 000 войници дебаркират по бреговете на Нормандия....На фона на милионите на Източния фронт -колко са? Нека да бъдем по-сериозни в заключенията.А и кога са големите и решаващи битки-през 1943 или 1944 г.?
ДоАнонимен
Не е само нормандия ами италия ,северна африка ,всичкото рова нещо спомага да се намали натиска върху източния фронт и не забравяй че заводи ,оборудване ,технологии и суровини идват от америка ,камиони ,танкове даже катюшите ,самолетите всичко това е американска технология после променена и адаптирана от руснаците според техните възможности
Анонимен
DuPont е само една от около 150 американски компании с бизнес връзки с нацистка Германия..Връзките "са били прокарвани необезпокоявано и дори с мълчаливата подкрепа на американската администрация, въпреки нарастващата заплаха от режима на Хитлер за благоденствието на Европа и Запада..
Такива връзки включват огромни заеми, големи инвестиции, картелни споразумения, изграждане на заводи в Германия.
Анонимен
Сред американските корпорации с връзки с нацистка Германия са Standard Oil на Джон Рокфелер, която е снабдявала Германия с гориво, което тя е нямала, General Motors и IBM. Те включват още ITT, която е осигурявала комуникационно и компютърно оборудване, "Форд", която е доставяла превозни средства, и Union Banking, която е предоставяла огромни заеми за закупуване на оборудване.
до Анонимен
ами ситуацията сега е същата с русия ,до преди да нападне укр , колко само западин и американски компании работеха и даваха технологии на русия , след нахлуването всички се изнизаха и започнаха да помагат на укр , абсолютно същата ситуация с германия 1933 - 1939 год