Русия за пръв път използва баражиращи боеприпаси (по-известни като дронове камикадзе) в атаките срещу Запорожие, започнали тази седмица, съобщиха верните на Киев власти в града.

Това става в момент на засилено използване на иранските "Шахед-136" в Южна Украйна, докато силите на Киев напредват в съседната Херсонска област. Снощи бе съобщено за атака на още три в Херсонска област, а украинската армия потвърди през деня, че нападенията продължават.

Украйна съобщи за два "инфраструктурни обекта" в два различни района, разрушени при това нападение.

Нападения в няколко области

Тази кампания срещу столицата на едноименната украинска област - 80% от която Русия обяви за анексирана след подписване на "международни договори" миналата седмица и утвърждаване от парламента - се води паралелно със серия ракетни и въздушни удари в Николаевска, Запорожка и Днепропетровска област, за които съобщават въоръжените сили на Украйна. Във вечерната сводка се говори и за използване на четири ирански дрона "Шахед-136" за атаките срещу Запорожие и Николаев.

Ударите по Запорожие продължаваха и тази вечер; за тях съобщи ръководителят на Запорожката областна военна администрация (подчинена на Киев) Олександър Старух. По думите му украинската противовъздушна отбрана е свалила три ракети.

Атаките, при които никой не е пострадал, следват ден на инденцивен обстрел по жилищни райони на Запорожие. Вчерашните нападения отнеха живота на 12 души, други 21-ма местни жители бяха спасени от руините.
Според базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната използваните от Русия ирански дронове не произвеждат ефект, сравним с оказания на хода на войната от появилите се у украинската армия реактивни системи за залпов огън HIMARS. Тези безпилотни апарати, чието успешно сваляне обявява Украйна все по-често този месец, не играят решаваща роля в конфликта, пише институтът. През септември силите на Киев се опасяваха, че няма да могат да се справят с иранските дронове, но впоследствие започнаха заявки за оборудване от държави като САЩ и Израел.

Украинският отговор, изглежда, е срещу Енергодар - града, разположен в северните предели на контролираната от Русия територия на Запорожка област, край който е и Запорожката атомна централа. Според окупационната власт в града и разположени около него населени места е спряло електроснабдяването. Руската и украинската страна редовно се обвиняват в атаки срещу града. Тази седмица Москва официално "присъедини" Запорожката АЕЦ към Русия с подпис на руския президент Владимир Путин независимо от спорната стойност на този акт.


Още една промяна в армията

Междувременно Русия уволни командира на Източния военен окръг, генерал-полковник Александър Чайко. Новината първо дойде от няколко руски медии, а впоследствие бе потвърдена от ръководителя на Дагестан Сергей Меликов, според когото окръгът е с нов командир - Рустам Мурадов.

Този окръг обхваща военните подразделения на Русия в Далечния изток, въпреки че голяма част от неговите сили са понастоящем дислоцирани в Украйна. Новият му командир е служил преди това в Донбас и е командвал руските мироопазващи сили в Нагорни Карабах. За седмица това е втората рокада на подобно ниво: РБК писа в понеделник за отстраняването на Александър Журавльов като командир на Западния военен окръг, по-малко от 48 часа след като руската армия отстъпи от град Лиман в Донецка област.

През септември ген. Дмитрий Булгаков, заместник-министър на обраната, отговарящ за тила, бе заменен от генерал-полковник Михаил Мизинцев, известен от ранната фаза на войната като стратег на обсадата на Мариупол, където загинаха хиляди цивилни. А през август държавната агенция РИА Новости предаде за промяна в командването на руския Черноморски флот след няколкото унизителни провала, включително потопяването на флагмана на флота и загубата на осем самолета след ракетна атака срещу военна база в окупирания Крим, пише БТА.

Дневник