Посланиците на Русия и Беларус няма да присъстват на първото заседание на 48-ото Народно събрание следващата сряда. Те няма да получат покани, каквито се изпращат на ръководителите на дипломатически мисии. До това решение се стигна след извънредна среща между представители на парламентарно представените политически сили и администрацията на Народното събрание. Присъствали на срещата бъдещи депутати казаха, че на нея е била представена позиция на Министерството на външните работи, подписана от постоянния секретар на ведомството Иван Кондов, позоваваща се на настоящата позиция на Европейската служба за външна дейност.

От БСП заявиха, че не са съгласни с представените аргументи и настояват всички посланици, включително тези на Руската федерация Елеонора Митрофанова и на Беларус, да бъдат поканени на тържественото първо заседание на парламента.

"Единствено съм притеснен дали г-н Вежди Рашидов ще дойде да открие заседанието, тъй като той е на друга позиция, ако г-жа Митрофанова не присъства. Това може би ще е следващата изненадана", добави Георги Свиленски от БСП, имайки предвид изказването на бившия министър на културата, който вчера сравни недопускането на Митрофанова до парламента с обявяване на война на Русия и по-късно беше смъмрен от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който пък се зарече, че парламентарната група няма да влезе на заседанието, ако Митрофанова присъства.

Надежда Йорданова от "Демократична България" обясни пред журналисти, че предложението им да не бъдат поканени за церемонията Елеонора Митрофанова и временно управляващият беларуското посолство Никита Лешуков е било подкрепено още от "Продължаваме промяната", ГЕРБ и ДПС. БСП и "Възраждане" пък настоявали руският посланик Митрофанова да присъства, а "Български възход" не са заели категорична позиция.

Тя поясни, че "писани правила за това кой да бъде поканен няма" и това е преценка на домакините. Администрацията на Народното събрание пък ще се съобрази с преценката на политическите сили и ще изпрати становище до външното министерство двамата посланици да бъдат изключени от списъка с поканени, уточни Йорданова.

Впоследствие ГЕРБ, ДПС и "Продължаваме промяната" преповториха позициите си пред медиите. Според Десислава Атанасова е надделяло "евроатлантическото мнозинство". Според нея няма причина за влошаване на отношенията между България и Русия, тъй като посланик Елеонора Митрофанова все още не е обявена за персона нон грата. Андрей Гюров от "Продължаваме промяната" заяви, че поканата към Митрофанова би политизирала цялата ситуация, затова партията е решила да подкрепи призива на "Демократична България".

Георги Самандов от "Български възход" поясни позицията на партията, според която трябва да се спазват дипломатическите правила и инструкциите на Европейския съюз, в това число да не се канят въпросните дипломати. Самандов обаче заяви, че партията все пак не иска първият ден на Народното събрание да се превръща в политически пиар.

"Възраждане" си тръгнаха от Народното събрание, без да обяснят позицията си пред медиите.

Дневник