Учени от високопланинската обсерватория за въздушни изригвания (LHAASO), разположена в Югозападен Китай, са открили избухване на гама лъчи в Космоса с енергия до 18 тераелектронволта (TeV). Това съобщи вестник Global Times днес.
Астрономите от LHAASO уточниха, че енергията на тези гама-лъчи е повече от десет пъти по-висока от подобни явления, които учените някога са изследвали.
"Съществуващите рекорди са счупени. Това е от голямо значение за работата по разкриване на механизма на това необикновено явление", цитира вестникът думите на учените.
Експертите от обсерваторията са изчислили, че излъчването е станало на разстояние 2000 трилиона светлинни години от Земята. Според китайските астрономи подобни изригвания "се случват веднъж на няколко десетилетия или дори на столетие". / БГНЕС
Коментари
Анонимен
Абе, то туй 2000 трилиона светлинни години е малко съмнително!
Анонимен
Естествено, че е съмнитилно. Като китайски ватове, конски сили, милиметри... Най-вероятно по нашите стандарти е на един член разстояние. Ако аз меря и толкова няма да има.
Анонимен
Според учените възрастта на Вселената е близо 13.8 трилиона години. Ако приемем, че ние се намираме в единия й край, а въпросното излъчване е било в срещуположния край на Вселената, значи разстоянието помежду ни не би могло да бъде по-голямо от 2*13.8=27.6 трилиона години. Изводът е, че мощното избухване "на разстояние 2000 трилиона светлинни години" не се е случило в нашата, а в друга вселена.