Учените твърдят, че тътенът, който идва от дълбините на вулкан, може да предупреди за предстоящото му изригване, което дава на застрашените общности перспективата да получат животоспасяващо предупреждение.

Екип, който изследва "инфразвуците" - звуци, които са твърде дълбоки, за да бъдат чути от хората - от вулкани като италианския вулкан Етна, откри, че магменото бучене се променя значително с наближаването на изригването.

При експлозията на магмата звуковите вълни се отразяват в кратера "точно както в някои медни музикални инструменти, като тромбон например, се получават определени ноти", обяснява Лейтън Уотсън, изследовател от Университета в Кентърбъри, който е част от многонационалния екип.

С придвижването на магмата нагоре нотите се променят - като при движението на ръката на тромбона, казва той пред АФП.

Преди Етна да избълва дим и пепел високо във въздуха през февруари 2021 г., мелодията ѝ започна да се променя.

"Честотата на пика се увеличаваше, увеличаваше и увеличаваше, а причината за това беше, че магмата се издигаше нагоре в кратера".

Като се разбере кои ноти се равняват на всяко ниво на магмата, могат да се направят прогнози за бъдещи изригвания.

Уотсън и екипът от учени, базирани в Италия и САЩ, смятат, че бележките в крайна сметка биха могли да дадат "няколко часа" предупреждение преди предстоящо изригване.

Това няма да е достатъчно, за да се защитят къщите или инфраструктурата, но може да е достатъчно, за да се изтеглят местните жители, туристите или скиорите от пътя.

Настоящите методи за наблюдение на нивото на магмата включват прелитане с хеликоптер над кратера или изкачване и насочване на лазерно измервателно устройство вътре - и двете са опасни, скъпи и не могат да се извършват непрекъснато.

Новият метод изисква сонди, които могат да се поставят на километри от вулкана.

Специализираните микрофони са разработени едва преди няколко десетилетия, така че изследванията са все още в начален стадий.

Констатациите на групата, публикувани тази седмица в рецензираното списание Nature Scientific Reports, показват, че все още има много работа за вършене, преди прогнозите да бъдат надеждни.

За съжаление методът не работи за всички вулкани.

Засега изследванията са съсредоточени върху вулкани с отворени отвори, които според проучването са "огромни" източници на инфразвук.

Освен Етна, Килауеа на Хаваите, Вилярика в Чили и Нийрагонго са кандидати за по-нататъшно проучване.

Уотсън заяви, че е необходимо да се извърши още работа, за да се определи какви темпове или модели на издигане на магмата водят до изригвания и кои могат да предизвикат фалшива тревога.

"Имаме нужда от повече наблюдения", каза той.

"Колко пъти се случва това явление? И колко пъти то е последвано от изригване в сравнение с това, което не е последвано от изригване? Това е просто въпрос на разглеждане на много повече данни", каза той. /БГНЕС