С настъпването на есента идва и нуждата от подготовката на автомобила за предстоящия сезон. Есента е точният момент да започнете подготовката на своя автомобил за зимата.

Понижаването на температурите и покачването на влажността вследствие на по-честите дъждове оказват своето влияние  върху автомобилната система. Затова и е важно да направим обстойна проверка на автомобила, която се състои от няколко стъпки.  

Някои неща от подготовката на автомобила за зимата могат да бъдат извършени както от професионалист в автомобилен сервиз, така и от самия шофьор.

Например едно от нещата, които всеки шофьор на автомобил може да направи, за да си осигури по-малко бъдещи повреди по автомобила в бъдеще, е да избере оригинални авточасти. Резервните авточасти от доверени марки гарантират по-малко посещения за ремонт в автосервиз, както и по-голяма безопасност за шофьора и пътниците.

Тук ще ви представим накратко стъпките по подготовка на автомобила за есента, за да си спестим главоболията свързани с есенни автомобилни ремонти.

В какво се състои подготовката на автомобила за есента?

Проверка на автомобила:
Гуми

Смяната на летните със зимни гуми е едно от най-важните задачи за всеки шофьор преди началото на зимата. Автомобилните експерти смятат, че смяната на гумите трябва да се осъществи при падане на температурата под 7+ градуса. Началото на ноември е подходящо време за смяна на автомобилните гуми.

По правило в България се изисква от  15-ти ноември до 1-ви март да се шофира със зимни гуми с дълбочина на протектора не по-малко от 4мм. Препоръчителната минимална дълбочина на протектора на летните гумите е 1.6 мм.

Каросерия

Проверката на състоянието на каросерията е едно от първите неща, които трябва да направим при рутинната проверка на автомобила. Огледайте каросерията за евентуални вдлъбнатини или надрасквания, които може да се появили по време пътуванията по време на лятната отпуска.
Препоръчва се преди проверка да се уверите, че автомобила е добре измит.

 По-високата влажност, с която се характеризира есенно-зимният период, съответно влияе негативно на увредените зони на автомобила като влиза в контакт с тях, което съответно води до повреда на боята на автомобила и  риск от корозия. Затова се препоръчва надраскванията по каросерията да се замажат и полират, дори и да са малки по размери.

Дъното на автомобила също трябва да се провери дали има увреждания. При откриване на такива може да се изисква обработка със специални вещества.

Ако имате сериозни надрасквания по каросерията на автомобила и вече има образувала се ръжда, най-добре е за този проблем да се обърнете към автосервиз.

Салон

Автомобилният салон е още един елемент, чиято проверка не бива да се подминава. Добре е да се направи смяна на платнените стелки със силиконови или гумени. Тъй като през есента влажността на въздуха се повишава, също така преценете дали в салона държите неща, които лесно абсорбират влага, като например подложки от плат и калъфи, което също може да доведе до влага.

Фарове

Със скъсяването на деня през есенния сезон нараства нуждата от надеждни предни и задни фарове.
Препоръчително е фаровете да се проверяват редовно и без значение от сезона. Не отлагайте смяната на крушка на фар, която свети слабо.  Не забравяйте да проверите и дали фаровете на колата са правилно настроени за мъгла. Не е лоша идея да имате резервна крушка в автомобила си в случай на повреда.

Със старта на лошото време обикновено се случват и повредите по светлините на автомобила.

Уплътнения

Уплътненията на вратите на автомобила служат за защита от навлизане на влага в автомобила, така че наличието на пукнатини и разкъсване в тях е предпоставка за поява на петна по тапицерията и седалките на автомобила.

Чистачки

За да сме готови за есенните дъждове, трябва да се уверим, че чистачките на автомобила са в изправност. Те трябва да стоят плътно прилепнали към стъклото и да могат да почистват ефективно предното стъкло само с един оборот. Без значение дали е повредена само едната чистачка или и двете, чистачките винаги се сменят в комплект.

Охлаждаща система

Препоръчва се да се провери нивото на охлаждащата течност и точката на замръзване. Най-добър избор за охлаждаща течност е антифризът с точка на замръзване между 25 и 30 градуса.

Климатична система

Проверката на автомобила няма да е завършена без да се провери и изправността на климатичната система. Тя трябва да работи безпроблемно без да води до запотяване на стъклата. Проверката на климатичната система е най-добре да се направи след като е загрял двигателя, като тя се включва на максимална степен. Препоръчва се преди началото на зимата също и смяна на салония филтър.

Съдържание на Nag.bg