Финландия и Швеция се ангажираха да се присъединят към НАТО едновременно, съобщи Ройтерс, позовавайки се на изявленията на двамата премиери след среща в Хелзинки в петък.

Швеция и Финландия подадоха молби за членство през май в отговор на нахлуването на Русия в Украйна, но се сблъскаха със съпротива от страна на Турция, която обвинява двете страни, че приютяват бойци от забранената Кюрдска работническа партия (ПКК) и други групи.

Турция и Унгария единствени още не са ратифицирали приемането на двете скандинавски държави.

"За нас е много важно, че Финландия и Швеция ще се присъединят към НАТО ръка за ръка", заяви финландският премиер Сана Марин, като добави, че е обсъдила резервите на Анкара с президента Реджеп Ердоган в Прага в началото на октомври.

"Той заяви..., че няма толкова много въпроси, когато става въпрос за Финландия, (но) има някои въпроси, когато става въпрос за Швеция", посочи Марин.

Шведският премиер Улф Кристершон, който встъпи в длъжност миналата седмица, каза, че не се притеснява, че Швеция ще изостане в процеса от Финландия, и че ще се срещне с Ердоган в Анкара в близко бъдеще.

"Напълно основателно е Турция да получи потвърждение, че Швеция прави това, което се е ангажирала да направи в рамките на споразумението", каза той.

Швеция и Финландия подписаха меморандум с Турция на срещата на върха на НАТО през юни в Мадрид, с който се ангажират да не подкрепят ПКК, сирийските кюрдски организации, които Анкара смята за подразделения на ПКК, както и т.нар. от Анкара Фетуллахистка терористична организация (ФЕТО), която турските власти обвиняват за опита за преврат в през 2016 г.

Дневник