Съветникът по националната сигурност на Съединените щати Джейк Съливан потвърди публикацията на "Уолстрийт джърнъл", че са водени неколкократно разговори с руски представители в последния месец.

По думите на Съливан, известен като застъпник на запазването на контакти с Москва, е в "интерес" на САЩ да има такава връзка, както и в "интересите на всяка страна, засегната от този конфликт".

"Ясно разбират с кого си имаме работа", каза той, имайки предвид представители на американската администрация, които участват в такива разговори.

Контакти и преговори

Публикацията на "Уолстрийт джърнъл" се появи дни преди американските междинни избори, кампанията за които показа разделения в американската администрация както за военната помощ за Украйна, така и за нуждата от преговори за прекратяване на войната.

Според нея Съливан е разговарял със секретаря на руския съвет по сигурността Николай Патрушев и помощника на руския президент Юрий Ушаков. В друга публикация - на "Вашингтон пост" от миналата седмица - се твърди, че САЩ насърчават Украйна да преговаря с Русия (в "Уолстрийт джърнъл" не се споменават преговори за край на войната).

Впрочем Съливан даде да се разбере през септември - още когато от Русия отново дойде сигнал, че може да употреби ядрени оръжия, че Вашингтон обсъжда темата с Москва, включително на високо ниво, и то месеци наред.

Прессекретарят на Белия дом Карим Жан-Пиер заяви, че САЩ си запазват правото да водят диалог с Русия.

Дневник

"Непоколебима поддръжка"

Жан-Пиер заяви и че Белият дом ще поддържа Украйна непоколебимо независимо от резултатите на започващите междинни избори, дори републиканците да ги спечелят.

Въпреки появилите се разделения в конгреса мнозинството демократи и републиканци все още поддържат тази политика. Близки с предишния президент Доналд Тръмп кандидати - както и радикални фракции в демократите - обаче я поставят под въпрос.

Говорителят обърна внимание на близо 40-те млрд. долара за Украйна, одобрени през май от двете партии, и на планираните допълнителни разходи за 11.2 млрд.

Лидерът на републиканците в сената Мич Макконъл призова за увеличаване на военната помощ. И вицепрезидентът по време на Тръмп, Майк Пенс, който след щурма на Капитолия на 6 януари 2021 г. се дистацзира от него, критикува онези в партията, които се противопоставят на оръжейните доставки за Киев.