Правната комисия прие с 12 гласа "за" и 11 "против" предложението на ГЕРБ-СДС да няма многомандатен изборен район извън страната. Това стана на заседание, продължило до късно през нощта, на което се разглеждаха на второ четене промени в Изборния кодекс, както и внесени между двете четения предложения. Предстои разглеждане в пленарна зала на обсъжданите в правна комисия промени.

Надежда Йорданова от "Демократична България" определи предложението за т.нар. район "Чужбина" като "поредна стъпка назад в грешна посока, която не е в полза на честните избори". И отбеляза, че когато няма такъв избирателен район българските граждани в чужбина не могат да упражнят преференциален вот, пише БТА.

От своя страна Хамид Хамид от ДПС коментира, че липсва методика, която да определи колко мандата и откъде ще бъдат взети, за да бъдат дадени на район "Чужбина". Според него извън страната има около 2 млн. българи, което прави близо 80 мандата. Асен Васил от "Продължаваме Промяната" отговори, че има два подхода - да се ползват за база хората, гласували на последните избори в чужбина, или да се използват данни от МВР за напусналите страната.

От ГЕРБ-СДС посочиха като мотив за промяната, че когато няма готовност за въвеждане на дадена промяна, то тя трябва да се обмисли по-внимателно и обстойно.

Заседанието на правна комисия започна в 14:30 часа и продължи и след полунощ.

Беше потвърдено и на второ четене смесеното гласуване  - чрез хартиена бюлетина и машина. Както и да са необходими 100 заявления за откриване на секция за гласуване в чужбина, а не както досега - 40. Комисията прие предложението на "Възраждане" да се промени структурата на ЦИК, която да отразява пропорционално разпределението на политическите партии в парламента и да бъде в състав от 25 души.

Дир.бг