Волейболистите на България започнаха с победа участието си на олимпийския турнир в Пекин. Въпреки тревожната новина за отсъствието на Гибона, възпитаниците на Мартин Стоев разгромиха с 3:1 (25:20, 25:21, 26:28, 25:19)гейма своите съперници - домакините от Китай. Наставникът на "лъвовете" започна срещата с Андрей Жеков, Матей Казийски, Красимир Гайдарски, Евгени Иванов, Костадин Стойков, Владимир Николов и Теодор Салпаров. Извън състава на България, поради лекарска забрана, остана звездата и капитан на националите ни Пламен Константинов. Нашите имаха проблеми в началото на първия гейм, когато изоставаха с 4:7. При 7:8 за домакините дойде първото техническо прекъсване, след което се забеляза подем в играта на нашите. Българите започнаха да играят по-уверено и заслужено втората техническа пауза дойде в наша полза при резултат 16:14 точки. След техническото прекъсване България нямаше проблеми и успя да задържи разлика от няколко точки, с което и да спечели с 25:20 първия гейм пред очите на стотиците фенове, препълнили до краен предел залата "Capital Gymnasium" в Пекин. Втората част започна блестящо за българите, които поведоха повече от убедително и на първото техническо прекъсване имаха преднина от 5 точки. Нашите поддържаха точковата разлика до втората техническа пауза (16:12), а след нея дойде и най-голямата преднина в полза на българите -19:13. Усети се леко отпускане в играта на "трикольорите" и китайците успяха да стопят три точки от актива на българите. Въпреки това, стабилната игра на нашите момчета в края на гейма оказа влияние и възпитаниците на Стоев успяха да затворят и тази част с крайното 25:21 точки. Видимо концентрирани и мобилизирани до краен предел, българите започнаха третата част изключително уверено и поведоха с 8:5 точки. Китайците, от своя страна, очевидно притеснени от развоя на срещата, започнаха да правят все повече грешки. Силната блокада на Казийски и компания тотално отчая домакините, които изоставаха с 4 точки на второто техническо прекъсване. Краят на гейма стана изключително вълнуващ, след като момчетата на Стоев допуснаха за трети път в мача домакините да изравнят резултата при 23:23. Многобройната публика в пекинската зала подкрепяше мощно своите фаворити, които успяха да се активизират в края на гейма и дори поведоха с 25:24 в самия му край. При 26:26 две последователни грешки на българите позволиха на Китай да затворят този гейм с крайното 28:26 точки. След обрата, който успяха да постигнат в тратата част, в следващия гейм китайците започнаха да играят равностойно на българите. До първото техническо прекъсване играта вървеше точка за точка, а след него нашите имаха минимална преднина(8:7). Силния сервиз на домакините се оказа проблем за българския тим, който позволи китайците да дръпнат с две точки в резултата при 10:8, след което и при 13:11. Напрежението се прехвърли в нашето поле, въпреки че втората техническа пауза дойде с преднина за българите от две точки. До края на гейма нашите момчета разкриха напълно класата и потенциала, които притежават, и абсолютно заслужено спечелиха гейма с 25:19, с което и така важния първи мач от група "А" на олимпийския волейболен турнир в Пекин. Следващият двубой на "лъвовете" е срещу отбора на Япония. Мачът е на 12 август от 17ч българско време. Нетинфо