Вратарят на Севиля Андрес Палоп стана героят за своя отбор на финала в турнира за купата на УЕФА. Той спаси 3 от 4-те изпълнени от футболистите на Еспаньол дузпи и на практика сам осигури победата на андалусците в мача. Така Палоп успя да направи онова, което нападателите на Севиля не успяха да постигнат с човек повече в продължение на над едно футболно полувреме. Мачът бе наистина достоен за финал, ако не с играта си, то поне със своя драматизъм. Пред 52 000 зрители на "Хемпдън парк" в Глазгоу двата отбора започнаха финалната среща на високи обороти. Още в в четвъртата минута Енцо Мареска от състава на Севиля пробва рефлекса на вратаря на каталуците Ираисос, а в шестата Кануте стреля с глава в аут. Постепенно Еспаньол взе инициативата, футболистите му контролираха топката през по-голямата част от времето и опитваха с постепенно нападение да достигнат до вратата на съперника. Севиля пък отвръщаше с бързи контраатаки. В 17-тата минута силен удар на Мойсес от Еспаньол бе спасен от вратаря на андалусците Палоп. В следващата атака хубав пробив на капитана на Еспаньол Раул Тамудо бе блокиран от датския защитник Кристиян Поулсен. Ъгловият удар бе изпълнен слабо, Палоп улови топката и с ръка я изпрати далеч напред. Там по лявото крило Адриано изпревари защитник на Еспаньол, вряза се по посока на наказателното поле и с плътен удар преодоля Ираисос - 1 : 0 за Севиля. Футболистите на миналого ишния шампион се дръпнаха в защита, а Еспаньол продължи да пробива предимно отляво. С предимство в резултата Севиля започна да практикува преса. Играта се накъса, а футболистите на Еспаньол използваха всяко норушение близо до вратата на съперника, за да стрелят директно, очаквайки това да им донесе успех на тежкия мокър терен. В 28-мата минута Риера от състава на Еспаньол получи топката в своята половина на игрището, напредна отляво, преодоля прекия си бранител и по идентичен начин на гола на Севиля се насочи наказателното поле. Ударът му рикошира в крак на защитник и затрудни допълнително Палоп, който не успя да достигне до топката и тя влезе във вратата. Изравнили резултата, футболистите на Еспаньол се дръпнаха назад и започнаха да контраатакуват. Нападателите обаче или стреляха слабо, или не успяваха да достигнат до удар към вратата на Севиля. В края на полувремето Севиля натисна, но Дани Алвеш и Луиш Фабиано пратиха топката високо над вратата. Второто полувреме започна двуостро, но изстрелите на нападателите не успяваха да поразят целта. Запомни се удар на Кануте, при който Ираисос първоначално изпусна топката, преди отново да я хване, и шут на Риера, избит с мъка в ъглов удар от Палоп. В 64-тата минута Кержаков смени Луиш Фабиано, който малко преди това си бе изработил жълт картон. Само 4 минути по-късно стана това, което обещаваше да даде развръзка на мача - Мойсес Фуртадо получи втори жълт картон за нарушение срещу Кержаков. При това положение Еспаньол се дръпна в защита с надеждата да запази резултата. Дори капитанът Тамудо, определено най-полезният в офанзивен план, бе заменен от Лакрус. Инициативата бе в краката на играчите на Севиля. В 78-мата минута Кержаков от чиста позиция не успя да намери очертанията на вратата. В 83-тата минута прекрасен пробив на Пуерта отляво доведе до ъглов удар, след изпълнението на който стана разбъркване в наказателното поле на Еспаньол. Най-напред удар с глава на Кануте бе отразен от Ираисос, а след това и Кержаков от сравнително неудобна позиция не успя да порази целта. Три минути преди края на редовното време в игра за Еспаньол на мястото на Де ла Пеня се появи Жонатас. Въпреки натиска на севилци мачът в редовното време завърши наравно - 1 : 1. През първото продължение Севиля увеличи темпото, атаките на тима станаха по-остри, но многобройните центрирания пред вратата на Ираисос бяха неточни или пресичани от футболистите на Еспаньол. С човек по-малко те дори осъществяваха атаки срещу вратата на съперника, макар и без необходимата ефективност. Течаха последните секунди на първото продължение, когато пас към близката греда от дясното крило на Хесус Навас бе материализиран по най-добрия начин от Кануте - изстрел и 2 : 1 за Севиля. Мачът се наклони силно в полза на състава от Андалусия. Нападателите му на няколко пъти през второто продължение имаха възможност да довършат изпадналият в нокдаун съперник. Най-добрия шанс се откри пред Пуерта, който в 112-тата минута бе изведен сам срещу Ираисос, но стреля в тялото на вратаря. Две минути по-късно отново Ираисос прояви добър рефлекс, отразявайки удар на Дани Алвеш. Тази лесна развръзка изглежда успокои играчитне на Севиля. В 116-тата минута при единствената сносна атака на Еспаньол в продълженията Жонатас овладя отскочила топка, напредна малко и със страхотен шут от дъгата на наказателното поле прониза безпомощния Палоп. Нямаше време за сериозен натиск, но Хесус Навас, Дани Алвеш и Фредерик Кануте все пак успяха да сътворят една добра атака. Ударът на Кануте обаче бе доста неточен. Еспаньол достигна до онова, което желаеше най-много - дузпи. Тук вече умората си каза думата, както и психическата устойчивост. Дори малко игралият голмайстор за Еспаньол Жонатас пропусна от бялата точка, като единствен за Еспаньол се разписа голмайсторът Валтер Пандиани. С 3 пропуска от 4 дузпи срещу обратното съотношение Еспаньол получи добрата оценка за достойно представяне, а купата замина за Севиля. /БГНЕС