Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи отхвърли днес с 25 гласа "за" и два "против" предложението България и Румъния да се присъединят към Шенген, съобщиха български дипломати, участвали в заседанието. Очаквано Хърватия получи зелена светлина и влиза в Шенген на 1 януари 2023 г.

Официална информация за решението се очаква след края на заседанието.

Очаквано Австрия и Нидерландия гласуваха срещу присъединяването на двете балкански страни, но обявиха, че виждат възможност за положително развитие следващата година.

Австрийският канцлер Карл Нехамер допусна взимане на решение през есента и коментира, че държави като България "имат нужда от нашата помощ".

По-рано се разбра, че Нидерландия е поискала България да представи доклад по Механизма за сътрудничество и проверка - практика, която беше преустановена от Европейската комисия за страната ни в края на 2019 година.

Журналистът Джак Парок, който следи работата на европейските институции, съобщи, че по време на заседанието Германия е оказала натиск да бъдат приети и трите държави, като по негова информация дори е заплашила с вето и присъединяването на Хърватия.

    Бившият министър на външните работи на Румъния Кристиян Дяконеску заяви по-рано днес, че решение за разделяне на Румъния от България за влизане в Шенген би било грешка.

    "Ако бъде приета Румъния без България, ще се получи ситуация на отхвърляне. Представете си тогава един милион души, които пътуват към северната част на Гърция, към Солун, един милион души, които отиват в Триест, към Италия, те ще попаднат на нещо като черна дупка, както се казва, в България", коментира за Диджи 24 Кристиан Дяконеску.

    България и Румъния трябва да вървят в пакет, не непременно защото имат извънредни симпатии, а защото заедно затварят 640-километрова зона за сигурност, в която, ако и двете страни бяха в Шенген, ФРОНТЕКС щеше да влезе и по същество да охранява външната граница, коментира Дяконеску. Мигрантите не преминават през граничните пунктове. Мигрантите преминават през различни ниши на възможности. Под една или друга форма, допълни той. Бившият румънски министър каза още, че според информацията, с която разполага, в момента Германия и Франция са на страната на Румъния, България и Хърватия. И двете страни изразяват недоумението си от позицията на Австрия. Така че в момента Австрия наистина е сама, заяви бившият румънски външен министър.

    Очаквайте подбрости!

Дир.бг