Полицията в Брюксел е извършила тази вечер втора серия обиски и проверки в афиси в Европейския парламент, свързани с разследването за предполагаема корупция, засегнали и един от зам-председателите Ева Кайли. Новината съобщиха белгийски федерални прокурори, цитирани от изданието "Политико".
Това стана почти в момента, в който председателят на ЕП Роберта Мецола осъди поведението на разследваните евродепутати и заяви, че "няма да има безнаказаност". "Нито един от отговорните няма да получи подкрепата на Европейския парламент", допълни тя.
Според нея събитията са показали колко наложително е да има повече прозрачност за това с кого от чуждестранните фактори и по какъв повод се срещат евродепутатите.
В петък имаше поне 16 обиска от белгийската федерална полиция и бяха задържани петима души, които според органите на реда са участвали в "предполагаема престъпна организация, корупция и пране на пари". При претърсванията са били иззети 600 хил. евро в брой, телефони и компютри.
Днес Кайли, която се намира в брюкселския затвор "Сен Жил", бе изключена от парламентарната група "Социалисти и демократи", като решението влезе веднага в сила. Позоваването е на Правило 21 от Правилника за парламентарни процедури, описващ обстоятелствата, при които високопоставен член на парламента може да бъде отстранен от поста си.
Освен това социалистите заявиха, че на пленарната сесия в Страсбург тази седмица гъркинята трябва да бъде отстранена от поста на зам-председател. Разследваните евродепутати от групата трябва "да се оттеглят от всякакви отговорности и да се въздържат от каквато и да е дейност в Европейския парламент", реши групата. "Социалисти и демократи" призовават също за спешен дебат още тази седмица по "корупцията от страните в персийския залив" и създаване на парламентарна разследваща комисия за чуждестранната намеса в работата на една от трите ключови за европейския съюз институции. Междувременно самата група "СиД" започва вътрешно разследване.
Властите в Гърция замразиха активите на семейството на Кайли - нейните, на съпруга и родителите ѝ и най-близките ѝ роднини, сред които и сестра ѝ Манталена, изпълнителен директор на неправителствената организация ELONtech. Става дума за имоти, сметки, всякакви финансови продукти и дялове в компании и фондове.
Мецола обеща в понеделник да започне вътрешно разследване с коментара, че "ние ще посрещнем този тест челно". "Това са най-дългите дни в моята кариера", посочи още тя с уточнение, че трябва внимателно да подбира думите си, тъй като разследването е в началния си етап и очевидно се разраства. "Не става дума за дясно или ляво", каза Мецола. "Тук става въпрос за правилно и грешно и бих ви призовала да устоите на изкушението да използвате този момент за политически печалби."
Няма официално потвърждение, че става дума за намеса на Катар, а шейхството отхвърли още в петък подобни твърдение в белгийски и италиански медии. Днес Мецола върна - предвид обстоятелствата около скандала - в комисия предложението за безвизов режим за Катар, Кувейт, Оман и Еквадор.
Белгийската евродепутатка Мария Арена днес временно напусна поста председател на подкомисията по правата на човека в Европейския парламент (DROI), след като в петък бе обискиран офисът на неин помощник. Той е работил за неправителствената организация Fight Impunity, с която са свързани няколко от заподозрените. Белгийски медии твърдят, че самата подкомисия е проверявана като част от разследването.
Дневник
Коментари
Добави коментар