След преговори, продължили цяла нощ, Европейският съюз постигна политическо споразумение за налагане на такса за емисиите на въглероден диоксид, наложена върху вноса на замърсяващи стоки като стомана и цимент. Това е първата в света такава схема, целяща да подкрепи европейските индустрии, докато се декарбонизират, предаде "Ройтерс".
Преговарящите от страните от ЕС и Европейския парламент постигнаха споразумение около 5 часа сутринта в Брюксел за закона за налагане на цени за въглеродни емисии върху вноса на желязо и стомана, цимент, торове, алуминий и електричество.
Компаниите, които внасят тези стоки в ЕС, ще трябва да купуват сертификати, които да покриват включените въглеродни емисии. Замисълът на схемата е да се прилагат едни и същи цени за въглероден диоксид за задгранични фирми и местни индустрии в ЕС - последните от които вече са задължени да купуват разрешителни от пазара на въглеродни емисии в ЕС, когато замърсяват.
Мохамед Шахим, водещият преговарящ на Европейския парламент по закона, каза, че граничната такса ще бъде от решаващо значение за усилията на ЕС за борба с климатичните промени.
"Това е един от малкото механизми, с които разполагаме, за да стимулираме нашите търговски партньори да декарбонизират своята производствена индустрия", посочи Шахим.
Целта на таксата е да предотврати подбиването на европейската индустрия от по-евтини стоки, произведени в страни с по-слаби екологични правила.
Тя ще се прилага и за вносен водород, който не беше в първоначалното предложение на ЕС, но за което европейските законодатели настояваха в преговорите.
Някои подробности по закона, включително от кога ще се прилага, ще бъдат определени по-късно тази седмица в свързани преговори за реформа на въглеродния пазар на ЕС.
В момента ЕС дава на местната промишленост безплатни разрешителни за въглероден диоксид, за да ги предпази от чуждестранна конкуренция, но планира постепенно да ги премахне, когато въглеродната гранична такса бъде въведена, за да се съобрази с правилата на Световната търговска организация. Колко бързо ще стане това постепенно въвеждане ще бъде решено в разговорите за въглеродния пазар.
Брюксел каза, че страните могат да бъдат освободени, ако имат еквивалентни политики за изменението на климата като тези на ЕС, и даде знак, че Съединените щати могат да избегнат налога на тази основа.
Все пак планът на ЕС се сблъска с критики от някои страни, включително от Китай, и идва на фона на засилено търговско напрежение със Съединените щати заради субсидиите за зелени технологии по Закона за намаляване на инфлацията, които според ЕС могат да поставят в неизгодно положение европейските фирми.
Тарифата е част от пакет от политики на ЕС, предназначени да помогнат на света да избегне катастрофалните климатични промени чрез намаляване на емисиите на ЕС с 55% до 2030 г. спрямо нивата от 1990 г.
Дневник
Коментари
Анонимен
Поредното самопрострелване в крака на ЕС. Преди в ЕС се говореше основно за свобода, сега само санкции и ограничения. Ефектът е виден за всички - еврото потъна за сметка на долара и пробития паунд че даже и рублата която никой не искал
?
Като се разпадне ЕС само България и Румъния ще останат. Няма да могат да покрият критериите по излизането от там.
Шегата на страна - Започваме да изпитваме повече негативи в това членство от колкото позитиви. Май само парадите на либера$тите ще са ни без пари :)
Анонимен
Милото ми тролче.Разчуствах се.
Анонимен
Аз доколкото разбрах, негативи за България в случая няма. Таксите ще бъдат за стоки и енергия, внасяни в ЕС от трети страни, които стоки са произведени за сметка на по-високи въглеродни емисии, отколкото позволяват критериите в ЕС. И целта е да не подбиват нашите цени за същите стоки.
Анонимен
Изглежда това е твърде сложна материя за теб. Ако мислиш че продавачът ще приспадне тази такса от печалбата си то си нямаш изобщо представа от бизнес. Ще я добави към цената която ще плати крайния потребител тоест ние.
Анонимен
Разлигави ли ти се жабата като се разчувства толкова
Анонимен
Може би това е твърде сложна материя за мен, но ако продавачът от страна извън ЕС добави въглеродната такса към цената която ще плати крайния потребител тоест ние, а в същото време продавач от страна в ЕС ни предлага същата стока, но на по-ниска цена, защото в нея не е калкулирана въпросната такса, тогава ние ще платим на европееца с по-ниската цена, а другият търговец няма да си продаде стоката.
Анонимен
И как според теб продавача от ЕС ще ти даде по добра цена при положение че ресурсите в ЕС са по скъпи? Видно че не разбираш от икономически отношения, недей да расъждаваш гласно по такива теми че ставаш за смях.