До края на 2023 г. се удължава прилагането на намалената ставка на ДДС от 9 на сто за туристическите, ресторантьорските и кетъринг услугите и за фитнесите, реши парламентът. Това стана с окончателното приемане на второ четене на промените в Закона за данъка върху добавената стойност (ДДС), съобщи БТА.

"За" продължаване на действието на намалената ставка гласуваха 154 народни представители, "против" бяха четирима и седем се въздържаха. Мярката беше подкрепена от всички политически сили с изключение на депутатите от "Демократична България", които гласуваха "против" и "въздържал се".

Нулевата ставка за хляба и брашното също се удължава до края на следващата година, прие окончателно парламентът. Според досегашните разпоредби на закона тя трябваше да се прилага само до 1 юли 2023 година. Предложението за удължаване на действието ѝ беше направено от Румен Гечев от БСП и подкрепено и при прегласуването със 149 гласа "за", 12 "против" и 2 "въздържал се".

Преди това депутатите приеха временната мярка от 9 на сто ДДС за книгите, периодичните издания и бебешките храни и пелени да стане постоянна.

Не бе прието предложението на Мартин Димитров от "Демократична България" преференциалният ДДС за периодичните издания да се гласува отделно от останалите.

Според предварителните оценки на финансовото министерство от намалената ставка за периодичните издания в бюджета ще влязат 13 млн. лв. ДДС по-малко, от бебешките продукти - 16 млн. лв., от книгите и учебниците - 8 млн. лв. "Капитал" съобщава, че заради тези промени в ДДС бюджетът ще се лиши от общо 520 млн. лв.

Дневник