В Тунис днес гласуват на парламентарни избори, бойкотирани обаче от опозицията, която ги отхвърля като измама, предаде ДПА.
Те биват произвеждани след месеци на политически сътресения и икономически затруднения в северноафриканската държава, която бе люлката на Арабската пролет от 2010-2011 г.
През март президентът на Тунис Каис Сайед разпусна парламента. Този ход се вписа в поредица от мерки, които бяха осъдени от опозицията като държавен преврат. Миналата година Сайед, бивш преподавател по право, уволни правителството и суспендира частично конституцията от 2014 г., която бе орязала правомощията на президента в полза на парламента и правителството, отбелязва ДПА.
През юли на референдум в Тунис бе одобрена нова конституция, която засили ролята на държавния глава. В допитването обаче участваха едва около 30 процента от приблизително 9,2-те милиона души, които имаха право на глас.
Каис Сайед, който бе избран за президент през 2019 г., неведнъж защити своите действия, като увери, че те не нарушават конституцията. Той също така обеща да спазва основните свободи и граждански права.
Основните опозиционни партии обаче бойкотират днешните избори. Те обвиняват Сайед, че е заграбил властта и е установил авторитарен режим в Тунис - страната, която някога бе смятана за единствения успешен пример от Арабската пролет, отбелязва ДПА.
Съгласно новия Изборен кодекс броят на местата в еднокамарния парламент бе намален от 217 на 161.
Кандидатите са общо 1055. Те се явяват самостоятелно, а не като част от листи - система, за която се смята, че отслабва политическите партии./БТА,НС
Коментари
Добави коментар