Лукойл Нефтохим" е превела авансов данък върху свръхпечалбата от 90 млн. лева. Това съобщи пред журналисти вицепремиерът Христо Алексиев, цитиран от БНР.

За това намерение на регистрираната в Нидерландия компания съобщи вчера финансовият министър Росица Велкова, след като и Народното събрание прие, че ще се облага свръхпечалбата не само на държавните, но и на частните фирми, които имат извънредни приходи от високите цени в енергийния сектор.

До неотдавна "Лукойл Нефтохим" не плащаше данъци в България, като отчиташе загуба, а от началото на 2021 г. работи "на ишлеме", което я изкара на печалба. В началото на лятото се разбра, че компанията е платила данък печалба за пръв път от 15 години.

По обяснението на Алексиев преведената сума се формира от 73 млн. лв. облагане на свръхпечалбата и другото е платен данък общ доход.

Припомни, че през миналата седмица Надзорният съвет на компанията е взел решение да премести цялата си икономическа дейност от Нидерландия в България. "Оттук нататък "Лукойл" ще плаща данъците си в България", каза Христо Алексиев.

"Тези 90 милиона като размер и като сума са повече от данъците, които 20 години назад "Лукойл" е платил до момента на държавата. Може би виждате, че към момента горивата, например А-95Н е от порядъка на 2.70 - т.е. от месец август, откакто започна работата на служебното правителство, до момента горивата са спаднали с около 60-70 стотинки", похвали се Алексиев.

Обяви, че служебният кабинет смята, от една страна, че "Лукойл" трябва да плаща всички данъци в България, от друга страна обаче, щяло да направи всичко възможно цените на горивата да се запазят и да вървят надолу. "Т.е. трябва да се работи и в двете посоки - държавата да получава както данъците си тук от "Лукойл", така и цените на горивата да вървят още надолу. Това е наша приоритетна политика."

Заявката да внесе трицифрени суми под формата на данъци в бюджета догодина, представители на "Лукойл" направиха в края на ноември на брифинг в Министерския съвет, когато представиха плановете си да платят около 100 млн. лв. на бюджета през тази година и около 700 млн. лв. през 2023 г.

По повод проекта, който дава възможност на държавата да поеме контрола върху "Лукойл Нефтохим" Христо Алексиев коментира, че за да поеме държавата това управление, са нужни много сериозни ресурси, защото не е само преработването на суров нефт в самата рафинерия. "Това е логистика, свързана със снабдяване, дистрибуция. Вие видяхте държавата какво направи с държавната компания по отношение на горивата - две години нямаше никакви резултати и тя беше закрита от служебното правителство. Така че не е въпросът в оперативния контрол, въпросът е дали държавата има ресурса да осъществява такъв контрол", обяви той.

Дневник