Президентът Владимир Путин подписа указ, с който забранява износа на руски петрол и петролни продукти за компании и физически лица, които вписват - пряко или косвено - в договорите си максимална цена.


Този ценови таван бе въведен от 5 декември 2022 г. синхронно от САЩ, ЕС, Великобритания, Канада, Япония и Австралия и е отворен за присъединяването на други желаещи. Той е част от пакет, забраняващ морските превози, застраховане, обслужване и всякакви бизнес операции, когато руският нефт се продава над 60 долара за барел.


България получи изключение до края на 2024 г. от това ембарго на ЕС и през това време трябва да намери алтернативни доставки за рафинерията на "Лукойл" в Бургас и горива за вътрешния пазар. Служебното правителство на Гълъб Донев тълкува тази дерогация като възможност да продава до 5 март догодина продукти - защото когато са от "Лукойл Нефтохим" вече са български и с произход от ЕС - на целия единен пазар на ЕС. След това експортът на бензин, дизел и авиационно гориво ще може да се извършва по списък на правителството, реши кабинетът по-рано този месец.

Съгласно деветия пакет санкции на ЕС от 5 февруари спира и вносът на руски горива. Но от европейската комисия поясниха преди седмица, цитирани от БТА, че в следващите две години от Бургас може да се изнасят - при условия, които българските власти смятат за уместни и не се заобикалят санкциите - продажбата, доставката, трансфера и износа само за Украйна на споменатите нефтопродукти. Тогава от "Лукойл" казаха за ТАСС, че анализират информацията, но тя може би означава, че рафинерията ще намали производството.


Днес Путин определи, че спира износът на петрол при ценови таван, когато указът влезе в сила от 1 февруари 2023 г., и действа до 1 юли 2023 г. (но може да бъде удължен). Забраната за петролните продукти ще е в сила от дата, определена от правителството, "но не по-рано от влизането в сила на указа". Изключения могат да се правят с решение на президента.


Когато Русия нападна Украйна в края на февруари сортът Urals поскъпна до над 111 долара за барел. В момента се продава за малко над 56 долара за барел, а има съобщения и за сделки по 48 и дори 42 долара. Тригодишната прогноза за държавния бюджет на Русия (2023-2025) е при средногодишна цена от 70 долара за барел.


На 23 декември вицепремиерът и енергиен министър Александър Новак каза пред телевизия "Россия 24" за параметрите на предстоящата забрана и прогнозира, че в началото на годината Русия може да намали добивите с 500-700 хиляди барела на ден. "За нас това са примерно 5-7 процента", които били незначителен обем, но "такива рискове съществуват", цитира думите му РИА "Новости".


Новак посочи, че през отиващата си година добивът се е увеличил с 2% до 535 млн. тона, а преработката на нефт - с 5%.


След днешната новина фючърсите за сорта Brent в Лондон (определящ фактор за цените в Европа) с доставка през февруари поскъпнаха с 1.86% до 85.48 долара за барел, което е нивото от 5 декември. Фючърсите за американския лек петрол WTI в Ню Йорк също за февруарски доставки поскъпнаха с 1.78% до 80.98 долара за барел.

Дневник