Черна гора спира програмата инвестиции срещу гражданство, съобщава белградският вестник "Политика". На базата на тази схема в страната са "привлечени" 300 млн. евро инвестиции и 70 млн. евро приходи, отбелязва изданието.

Правителството на Черна гора отменя програмата за икономическо гражданство, въпреки че тя генерира повече от 300 милиона евро инвестиции и 70 милиона евро приходи. Правителството няма да удължи тази програма, тъй като Европейският съюз на няколко пъти обяви, че е против удължаването на програмата поради "възможни рискове от пране на пари и организирана престъпност“, пише "Политика", позовавайки се на източници, близки до кабинета на министър-председателя Дритан Абазович .

Програмата за икономическо гражданство изтича на 31 декември, но много министри в правителствения екип са недоволни от намерението да се премахне този вид приходи, тъй като споменатите суми не са малък приток на средства в обеднялата държавна хазна на Черна гора. Изричното настояване на Европейския съюз за отмяна на програмата принуди правителството на Черна гора да спре продажбата на паспорти за пари и инвестиции от 1 януари идната година, която се прилага в страната от 2019 г.

Програмата за икономическо гражданство бе приета, когато Душко Маркович, тогава заместник-председател на Демократическата партия на социалистите, бе министър-председател. Правителството на Маркович бе задължено да сложи край на програмата в края на 2021 г. Това не се случи, защото правителството на Здравко Кривокапич в последните дни на миналата година реши да удължи програмата с още една година, въпреки силната съпротива на служители на Европейската комисия и някои неправителствени организации.

До октомври са подадени 779 заявления за "привилегирован паспорт", от които 166 искания са одобрени, а 73 са отхвърлени, а останалите са в процес на обработка и са издадени голям брой паспорти на граждани на Руската федерация, заяви за "Политика" източник близък до правителството.

Трябва да се припомни, че Черна гора даде "икономически паспорти" на много проблемни бизнесмени и политици, които избягаха от страните си поради финансови афери и намериха убежище в Черна гора, като платиха свободата си с дебели пликове, пише "Политика". Сред противоречивите фигури най-известният, с първото купено черногорско гражданство, е Таксин Шинаватра, бивш премиер на Тайланд, който ограби народа си и избяга в Черна гора, където беше посрещнат с особени почести. Правителството на премиера Мило Джуканович раздаде около 170 гражданства за шест години при специални условия. По данни на Министерството на вътрешните работи на Черна гора, черногорско гражданство е получил Натаниел Джеймс Ротшилд, наследник на известна банкова династия и един от финансистите на проекта "Порто Монтенегро" в Тиват.

БТА