Онлайн среща между проф. Велислав Минеков, министър на културата на Република България, и министъра на културата и информационната политика на Украйна Олександър Ткаченко се състоя днес по молба на украинската страна. Двамата министри обсъдиха войната, застрашеното културно наследство и помощта от България. Това информираха от Министерството на културата на сайта си.
В началото на разговора проф. Минеков изрази солидарност с Украйна и съжаление за продължаването на войната, като каза, че от самото й начало подпомага с различни средства бежанци, които идват в България. Той разказа на украинския си колега за проблем с жени и деца, на които е помогнал да стигнат до бежански център в Русе; за трудности с намирането на инсулин за бежанци, както и за публично събиране на средства за подпомагане на бягащите от войната.
Министър Минеков изтъкна, че е изключително важно да се създаде международна комисия за преглед на състоянието и степента на разрушение на недвижими паметници на културата. По думите му такива комисии е имало и по време на двете световни войни. Пред украинския си колега проф. Минеков заяви, че е готов да съдейства на Украйна със специалисти в областта на недвижимото културно наследство, както и с лично участие в подобни инициативи.
Българският министър на културата заяви, че помощта към Украйна ще се изрази в закупуване на материали за опазване на движимо културно и музеи, и добави, че министерството вече набавя необходимите неща. Проф. Минеков акцентира, че следи случващото се в Украйна и смята, че е възможно да се разгърне в пълен мащаб търговия с културни ценности, които да се появят на пазара. Според министъра трябва да има пълна информация за откраднатите ценности, която не само да бъде предадена на българските митници и служби, но и в посока ЕС и САЩ.
Относно бежанците, министър Минеков каза, че е решено още преди месеци украински деца да бъдат приемани в училищата по изкуства и култура към МК. Той добави, че в български галерии и музеи могат да бъдат наемани на работа лица, които имат отношение към изкуството. По думите му е възможно български и украински културни институти да си сътрудничат при осъществяване на съвместни дейности, които да бъдат финансирани чрез Национален фонд "Култура", например представяне на украински артисти в българските културни институти.
Министър Ткаченко благодари за подкрепата и помощта, която министър Минеков и България оказват на Украйна. Сподели за последното бомбено нападение на Русия над Украйна, приключило само минути преди началото на срещата. По думите му разрушенията в големите градове като Киев и Одеса засягат основно електричеството. Ткаченко сподели още за обстрел преди ден над музей в Херсон, при който 80% от артефактите са били разрушени, както и за сринат музей в Одеса. Според министър Ткаченко трябва да се инициира включването на Одеса в списъка на ЮНЕСКО на застрашеното културно наследство. Той изтъкна, че разчита на България – като член на Комитета за културно наследство, такова решение да бъде прието в най-кратки срокове.
По отношение на създаване на комисия за защита на културното наследство министър Минеков заяви, че е добре първо да бъде учредена в Украйна, а след това и на ниво Европейски съюз. Той добави, че България ще подпомогне работата на бъдещата комисия с експерти, като и че е готов да пътува до Украйна, за да заяви подкрепата си.
По време на срещата проф. Минеков заяви, че е поканил в България Ернесто Отоне, зам.-генерален директор на ЮНЕСКО по въпросите на културата, с когото ще обсъди и ситуацията с културното наследство на Украйна.
Министър Ткаченко заяви и необходимостта от изпращането на електрогенератори, с които да бъде осигурена работата на културни институти в Украйна, сред които музеи, театри, опери и др. В отговор проф. Минеков заяви, че има решение за изпращане на генератори, но не и за Одеса, и обеща пред събеседника си да се заеме и с този въпрос.
Украинският министър заяви още, че 70-80% от украинците, работещи в сферата на културата, са останали в Украйна и изпращането на украинци в България ще бъде добре за популяризирането на украинската култура у нас.
В края на разговора министър Минеков и министър Ткаченко уточниха, че ще се срещнат отново през януари. Украинският министър благодари на българския си колега за оказаната подкрепа и заяви, че се надява в най-скоро време с помощта на ЮНЕСКО да бъдат установени пострадалите и разрушени културни ценности в неговата страна. /БТА /ИРС/
Коментари
Добави коментар