Чуждестранни инвеститори от "неприятелски" страни, които продават акции в руски активи, трябва да го направят на половин или по-ниска цена, като руският бюджет потенциално може да получи 10-процентно съкращение от всяка трансакция. Това съобщи днес финансовото министерство на Русия, цитирано от "Ройтерс" и БТА.
Откакто Москва изпрати армията си в Украйна през февруари, много западни компании - от енергийни производители до вериги за облекло и хранителни стоки - напуснаха Русия.
В протокола от заседанието на правителствената комисия за мониторинг на чуждестранните инвестиции се излагат редица мерки, които могат да бъдат приложени за "чуждестранни лица, свързани с чуждестранни страни, извършили неприятелски действия срещу руски юридически и физически лица", когато продават активи.
Терминът "неприятелски" описва страни, които са наложили санкции срещу Русия в отговор на военната интервенция на Москва, включително членки на ЕС, САЩ, Япония, Великобритания и Австралия.
Все още не е ясно как правителството ще избира да въвежда мерките и дали ще ги прилага за всяка сделка.
Трансакциите може да се нуждаят от независима оценка за стойността на активите с установени ключови показатели за постигнати резултати за новите акционери. Това се посочва в протокола от проведеното на 22 декември заседание, публикуван днес от финансовото министерство.
С указ, подписан от руския президент Владимир Путин на 5 август, бе забранено на инвеститори от неприятелски страни да продават акции в най-значимите и прехвърляеми инвестиции - ключови енергийни проекти и банки, освен ако самият Путин не ги изключи от забраната.
Дневник
Коментари
Добави коментар