Посолството на България в Анкара e изготвило календар за 2023 г. на тема "България 1913-1915 г. през погледа на Ататюрк", предаде Анадолската агенция.
В календара, в който има информация както на български, така и на турски език, са включени снимки на България от онова време, както и информация и материали за периода, в който Мустафа Кемал Ататюрк е живял в страната.
На първата страница на календара е отбелязано, че Ататюрк е назначен за военен аташе в османското посолство в България на 27 октомври 1913 г. и пристига в София след по-малко от месец.
В послание до Анадолската агенция българският посланик в Анкара Ангел Чолаков заяви, че тази година се навършват 100 години от създаването на Република Турция и че идеята за това е била реализирана от Мустафа Кемал Ататюрк, военен аташе в София (на Османската империя).
По случай годишнината, като специален поздрав към нашите турски колеги, приятели и партньори, решихме да се върнем към онези дни и да покажем как Ататюрк е видял България, местата, които е посетил, културния живот, до който е имал възможност да се докосне, каза посланик Чолаков.
Той заяви, че тази година българското посолство в Анкара и генералните консулства в Истанбул и Одрин са подготвили обширна програма за популяризиране на България като бизнес, туристическа и културна дестинация.
Посланик Чолаков отбеляза, че партньорът на Анадолската агенция - Българската телеграфна агенция, ще открие свое представителство в Анкара "след броени дни тази година", като добави, че това е символ на сътрудничеството между двете новинарски агенции.
В посланието си посланик Чолаков цитира и думите на Ататюрк: "Моят съвет към вас е да отидете в България, ще обикнете българите".
Междувременно посланикът на Турция в София Айлин Секизкьок благодари за календара в публикация в Туитър.
Българското посолство в Анкара е изготвило календар за 2023 г. за 100-годишнината на републиката под надслов "Ататюрк и България". Всеки лист от календара разказва за различно измерение на софийските дни на Ататюрк. Искрено благодаря на посланик Чолаков за този значим подарък, написа посланик Секизкьок.
В календара е отбелязано, че зданието, използвано от османското правителство като посолство в София, все още е резиденция на турския посланик в България и че Ататюрк е пребивавал в нея до 20 януари 1915 г.
В календара се подчертава, че Ататюрк е бил желан гост в домовете на българския обществен и политически елит, както и че цар Фердинанд е канил Ататюрк на различни публични събития.
Календарът включва следните думи на Ататюрк за България: "Спомените от краткия ми престой в България са останали ярки в паметта ми и са много ценни за мен. Чувствата на искрена симпатия към България, които се породиха в мен, никога не са избледнели. Те са в основата на работата ми в областта на отношенията между двете страни. Използваме всички възможности за разширяване на нашите приятелски и изпълнени с доверие отношения с България."
В календара се посочва също, че българският художник Христо Лозев е бил в Истанбул в периода 1928-1931 г. и се е срещал с Ататюрк, както и че Лозев е започнал да рисува портрет на Ататюрк.
В календара се отбелязва, че Лозев е казал: "Възползвах се от възможността и започнах да го рисувам. Той забеляза това, приближи се до мен и ме попита какво правя. Това му хареса и с готовност застана пред мен, но аз го помолих да продължи да говори, докато рисувам, за да бъде портретът по-естествен, без пози. След това направих пощенска марка с лика на Ататюрк". /БТА
Коментари
Анонимен
Така е, не трябва да си спомняме за лошите постъпки, извършени от предшествениците им, с които с гордост се отъждествяват. Само положително мислене-Оммммммммм!