Министерството на здравеопазването (МЗ) е обявило процедура за договаряне без пускане на обществена поръчка за купуване на 6 медицински хеликоптера, информираха от ведомството.

Уточнява се, че решението да се премине към директно договаряне с фирмата - италианската "Леонардо" (Leonardo), която участва в предишната обществена поръчка, която беше спряна в края на ноември, е било обсъдено и взето в петък (6 януари). Предложението е направено от ресорния заместник-министър д-р Тома Томов, който е упълномощеният представител на МЗ за провеждане на обществени поръчки.

От ведомството посочват, че е била отчетена вероятността единственият участник, подал оферта в спряната обществена поръчка през ноември, да участва отново в кратките срокове, които позволява процедурата на договаряне, като съответно подобри офертата си и приеме поставените от възложителя условия и график за изпълнение на поръчката.

Провеждането на процедурата по договаряне без надлежно възлагане на обществена поръчка за купуване на хеликоптери за медицински нужди, осигурени с необходимото оборудване и апаратура, ще осигури необходимата бързина на възлагането с цел гарантиране на необходимото технологично време за доставката и приемането на първия от шестте хеликоптера в рамките на 2023 г., твърдят от МЗ.


Това означава, че е поставена под въпрос гаранцията, дадена в сряда (4 януари) от служебния здравен министър Асен Меджидиев, който тогава обеща, че до края на септември България ще има медицински хеликоптер. Той твърдеше, че през февруари ще бъде пусната обществената поръчка и че тя ще бъде поета от Държавния авиационен оператор, а по думите му това щяло да излезе много по-евтино на държавата.

От МЗ допълват, че договарянето с италианската компания се очаква да се проведе в рамките на няколко дни, за да се види дали единствената фирма, която се яви на прекратената през ноември обществена поръчка, сега ще може да изпълни заданието за доставка на 6 медицински хеликоптера.


Предвид прекратяването на предишната процедура поради недостатъчно финансиране, в сегашната е предвидена възможност за национално дофинансиране, в случай че такава необходимост възникне в хода на договарянето с Leonardo.

МЗ обяви като причина за прекратяване обществената поръчка за доставката на 6 медицински хеликоптера в края на ноември високата цена, предложена от единствения кандидат - въпросната компания "Леонардо". Италианците предложиха тогава обща цена 123.3 млн. лв. без ДДС, докато министерството беше определило за горен праг 102.5 млн. лв. без ДДС.

Междувременно в момента върви друга процедура държавата да придобие медицински хеликоптер под наем. По тази процедура крайният срок за получаване на оферти е 16 януари, които ще бъдат отворени на следващия ден. Служебният транспортен министър Христо Алексиев увери в петък (6 януари), че до края на юни тази година България ще разполага с медицински хеликоптер.

Понастоящем България е единствената страна членка на Европейския съюз, която не разполага с хеликоптери за извършване на медицински и специализирани операции. Няма и изградена национална система с координационен център за оказване на спешна медицинска въздушна помощ.

Дневник