Пленарното заседание днес започна с повече от 20  минути закъснение. Причината са промени в проектопрограмата, обсъдени на председателски съвет, обясни при откриването на заседанието председателят на парламента Вежди Рашидов.

Депутатите включиха в програмата си за петък проект на решение за възлагане на министъра на културата предприемане на необходимите действия за откриване и финансиране на Културно-информационен център на Република България, в град Тараклия, Република Молдова. Освен това включиха в дневния си ред разглеждането на второ четене на промените в Кодекса на труда.

В петък депутатите ще разгледат на второ четене Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Освен него депутатите ще гласуват на второ четене Законопроект за контрол за прилагане на дерогацията за закупуването, вноса или трансфера на суров нефт, превозван по море, и на нефтопродукти с произход от Русия или изнесени от Русия.

Вместо в петък, депутатите ще разгледат в четвъртък внесените проекти на решения, свързани с Националния план за възстановяване и устойчивост.  Първият проект на решение е за задължаване на Министерския съвет да предприеме всички необходими действия за съставяне на нов Национален план за възстановяване и устойчивост. Той е с вносители Костадин Костадинов, председател на "Възраждане", и група народни представители. Вторият проект на решение е за задължаване на Министерския съвет да промени Плана за възстановяване и устойчивост в частта за енергетика и е с вносители Делян Добрев от ГЕРБ-СДС и група народни представители.

Пленарната зала отхвърли искането на "Продължаваме Промяната" (ПП) в дневния ред за четвъртък да бъде включено и внесеното от тях проекторешение, свързано с Националния план за възстановяване и устойчивост. Никола Минчев настоя трите проекта да бъдат разгледани утре, но предложението му за включване в дневния ред бе отхвърлено с 90 гласа "за", 10 "против" и 91 "въздържал се", след прегласуване.

От ПП предлагат НС да приеме проект на решение за изготвяне на позиция на България и иницииране на срещи с Румъния и Гърция, във връзка с отразяването на последиците от войната в Украйна върху енергийната сигурност в региона и Националния план за възстановяване и устойчивост, но предложението им не бе прието. Съпредседателят на ПП Кирил Петков каза преди прегласуването, че тази сутрин с министъра на енергетиката на Гърция са провели разговор. Той каза, че е съгласен да започнем разговор на регионално ниво, заяви Петков. Дайте шанс да ги разгледаме тези решения за България, защото това е шанс за успех, а не само политическо маневриране, коментира съпредседателят на ПП.

Искра Михайлова от "Възраждане" възрази, като посочи, че позицията на ПП е лицемерна. Тя добави, че предложението на ПП е недопустимо и е  размиване на дебата, за да не може в пленарна зала да вземат адекватното решение за запазване на въглищните комплекси. Тя настоя ПП да оттегли предложението си.

Според приетата за днес програма НС ще гласува на първо четене и промени в Закона за лечебните заведения, в Закона за хората с увреждания, Кодекса за застраховането, както и в Закона за пазарите на финансови инструменти. На второ четене се предвижда парламентът да обсъди общ законопроект за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията, промени в Закона за специалните разузнавателни средства, Закона за кадастъра и имотния регистър и Закона за държавните резерви и военновременните запаси.

Предвидено е и изслушване на служебния министър на енергетиката Росен Христов относно Споразумение за достъп до терминали за втечнен природен газ и газопреносната мрежа на Република Турция, сключено между "Булгаргаз" ЕАД и турския газопреносен оператор - Боташ А. С. (BOTAS)./БТА