През следващата седмица Министерството на енергетиката ще представи идеите си за развитието на ядрената енергетиката в България на специално събитие. Това обяви служебният министър Росен Христов пред депутатите от ресорната комисия като посочи, че всички те ще получат покани.
Обяви, че според него трябва да се изградят четири нови реактора - 2 на площадката на АЕЦ "Белене" и още два - като 7 и 8 в АЕЦ "Козлодуй" като работят в синхрон с действащите и в момента два блока. Според него България трябва да се стреми към действащи след няколко години ядрени мощности с общ капацитет от 4 хил. мегавата. Моята препоръка е да не се фокусираме изключително върху доставчици на технология от САЩ, а да говорим с различни, защото това дава гъвкава среда, обяви Христов като изреди имената на няколко потенциални компании "Фраматом", EDF, "Уестингхаус". Обяви, че в момента много държави преосмислят ядреното си развитие и обявяват изграждането на нови мощности - Швеция, Румъния, Франция, Белгия.
В дневния ред на днешното заседание на енергийната комисия е включено обсъждането на проекторешение от името на Делян Добрев, ГЕРБ, който е и председател на комисията, за проект на решение по темата. С него се предлага парламентът да задължи правителството да проведе преговори със САЩ за сключването на междуправителствено споразумение за изграждането на нова мощност в АЕЦ "Козлодуй". В документа е посочена конкретно и технологията АР1000, която да бъде изпълнена като блок 7 в АЕЦ "Козлодуй".
"Продължаваме промяната" също внесе свой проект на решение. То обаче предвижда да се проучат възможностите за изграждане на нови ядрени мощности като Министерството на енергетиката проведе преговори с производители и доставчици на ядрено оборудване за блок 7 на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Изрично е посочено, че тези доставчици не трябва да са от санкционирани държави във връзка с войната в Украйна. Предлага се още да се преговаря с производители на малки модулни реактори с цел да се проучат възможностите за изграждане на нова ядрена мощност. Освен това в проекта на решение се дава срок от 4 месеца, след които министерството трябва да внесе в Народното събрание предложение за избор и на технология и доставчик.
Дневник
Коментари
Слав
Кой закри ядрени блока по време на управлението на Царя и защо?
Курдоколенко
Всеки областен град с АЕЦ
Анонимен
Ще го допуснат ли господарите ?
Анонимен
Гълъбът и пРезидентът да си обират недоразумението.
Анонимен
"Ще го допуснат ли господарите ?" То е по тяхна заръка бе, мозък.