Стекстове в закона за "контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна" или иначе казано закона за контрол върху прилагането на дерогацията от ЕС, който беше внесен от ДПС, Народното събрание намери начин как да прекрати концесията на пристанищния терминал "Росенец", която беше удължена от служебното правителство за още 24 години до 2046 г.
Депутатите гласуваха допълнителни разпореди, които гласят, че "възложените концесии за осъществяване на дейности в стратегически обекти от значение за националната сигурност, засягащи нефт и продукти от нефтен произход с произход Русия (...), се прекратяват в едномесечен срок от получаване на положително решение от Европейската комисия".
Това означава, че с позволението на ЕС България ще може да прекрати концесията на "Росенец" , който в момента се стопанисва от "Лукойл Нефтохим". Предложението, направено от ДПС беше подкрепено с 109 гласа "за" (ГЕРБ, "Демократична България", "Български възход"), 27 "против" ("Възраждане") и 41 "въздържал се" ("Продължаваме промяната" и БСП).
В началото на седмицата "Демократична България" също внесе в Народното събрание законопроект, с който нефтеният пристанищен терминал "Росенец" се отнема от "Лукойл" и се връща на държавата. Сега обаче такъв вероятно няма да бъде нужен.
Освен това депутатите решиха, че от 5 февруари българската държава ще може да изнася по море суров нефт от Русия, както и продуктите, получени от преработката му само за Украйна. Тези, които няма да могат да се съхраняват в страната, ще може да бъдат търгувани в страни извън Европейския съюз. Текстовете в закона предвиждат още акцизно облагане на вносителите на суров нефт и нефтопродукти от Русия, а приходите от акцизите ще отиват за компенсации на бизнеса заради високите цени на електроенергията.
Контролът върху спазването на забраните и изключенията е възложен на Държавна агенция "Митници" и на Националната агенция за приходите. Предвиждат се и глоби при неизпълнение на наредбите - от 20 000 до 50 000 лв. при първо нарушение и от 200 000 до 500 000 лв. при повторно нарушение. За нарушение ще се смята и неподаването на декларация за внос на суров руски петрол или нефтопродукти с произход Русия не по-късно от 7 дни, преди да бъде осъществен.
До изготвянето на подобни текстове се стигна след като на 5 декември 2022 г. влезе в сила решението на ЕС, с което България получи изключение (дерогация) от забраната за внос на руски петрол по море след преговори с кабинета "Петков". След това обаче служебното правителство и ръководството на рафинерията "Лукойл Нефтохим" в Бургас започнаха да твърдят, че страната може да изнася преработени тук продукти, чиято изходна суровина е руска. Компанията дори предупреди, че ще спре работа, ако износ не бъде позволен, обяснявайки, че за тези продукти нямат пазар в страната, а складовете не могат да поберат всички количества.
В новия пакет от европейски санкции срещу Русия обаче е отбелязано, че макар че се ползва с дерогация и може да внася руски петрол по море и тръбопровод до края на 2024 г., България не може да продава получени от него нефтопродукти на купувачи в други държави - членки на ЕС, или в трети страни. Може обаче да изнася за Украйна някои рафинирани продукти, получени от внесения въз основа на тези дерогации петрол, включително чрез транзит през други страни от ЕС при необходимост.
Дневник
Коментари
шуменец
Идиоти продажни!
Анонимен
Кой предател купи за софийските автобуси руски системи за таксуване. Кой предател купи скапаните руски мотриси за софийскотометро, да се издрайфаш от клатене, вместо да закупят модерни от Европейските страни?
Анонимен
Аз знам кой - макя ти
Анонимен
Дпс предлага закон с вратичка за отнемане на росенец от ахмед доган ли бе? Това не означава ли че ще има правителство на дпс с пп-растите и дб-илите. И бибитко през задния вход естествено.