Цените на абонаментните читателски карти, еднодневните и седмичните пропуски за ползване на читалните на библиотеката влизат в съда. Това става след протест на Районната прокуратура в Шумен срещу част от Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услугите на територията на община Шумен, приета с решение № 918 по Протокол № 46 от 17.02.2015 г. на Общински съвет - Шумен.
Прокуратурата атакува чл.51 т.1.1, 1.2, 1.3, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.11 и 1.12 от Наредбата, в който са посочени цени за библиотечно обслужване - абонаментна читателска карта за една година за работещи и преференции за студенти, ученици, пенсионери, еднодневни и седмични пропуски за читалните, регистрация на групи от ученици и др.
„Протестът на прокуратурата е насочен към това, че според Закона за обществените библиотеки, те предоставят основни и специализирани услуги. Сред основните е достъп до ползването на библиотечните колекции в библиотеката и извън нея, предоставянето на вербална библиографска и фактографска информация и тези основни услуги според чл. 52 от този закон са безвъзмездни, безплатни. Специализираните се заплащат“, обясни за ШУМ.БГ председателят на Общинския съвет Ася Аспарухова.
Тя допълни, че подобни протести от прокуратурата към Наредби, в които има цени за библиотечни услуги е имало и на други места, като решенията на съда са разнородни.
По протеста на Районната прокуратура в Шумен по чл. 51 от Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услугите в община Шумен, Административният съд в града насрочи дело за 13 февруари 2023 г.
ШУМ.БГ
Коментари
Читател
Хм. Това ли е най-важното? Ако символичната такса спира хората да посещават библиотеката... Но се съмнявам.
Анонимен
Оправихте престъпността!!!!!!!!!!!!!! Кражбите по ДДС!!!!! Простоооооооооооо!!!!
ге6еф
смях
Читател
Цените са толкова символични. Аз като пенсионер плащам 6 лева за година. Това е цената на едно списание. Прокуратурата няма ли по-сериозно работа за вършене?
Анонимен
Цените са символични. А и библиотеката обновява редовно книжния си фонд. Едва ли у дома читателят може са си позволи подобно разнообразие. Друг въпрос е колко хора в днешно време четат, но пък си позволяват коментари
Анонимен
Май е време да затрият и библиотеката.Всички заем ,че е недонфирансирана от държавата.Библиотекарките работят на минимални възнаграждения,през зимата са на студено.Трябва да се обновява книжния фонд.Таксите са символични.А на тази г-жа Ася някоя фондация й плаща,за да съсипе библиотеката
Анонимен
За мен по-скоро въпросът е има ли право прокуратурата да се меси навсякъде. Не й ли е работата да се занимава с внасянето на обвинения в съда за престъпления, разследвани от полицията?
Към горния Анонимен
И ако има право - сетила се Мара да се побара (наредбата била от 2015 г.)
към кметя
от кога ви повтарям тази сграда да я дадете под наем на някой политик да си направи казино от тая ще сте много повече на далавера от сега