България загуби от САЩ с 1:3 гейма (29:27, 21:25, 14:25, 24:26) след катастрофално слаба игра на нашите в последните три части на мача. Селекционерът на нашите започна със състав: Матей Казийски, Евгени Иванов, Краси Гайдарски, Тодор Алексиев, Владимир Николов, Андрей Жеков(кап), Теодор Салпаров(либ). Началото за нашите започна повече от великолепно. Българите постепенно налагаха своята класа и установиха превъзходство, с което и резултатът започна да се увеличава в наша полза. С чудесни изяви се отличи завърналият се след контузия Тодор Алексиев и до първото техническо прекъсване момчетата на Стоев имаха преднина от 5 точки (8:3). След това обаче нашите допуснаха няколко непредизвикани грешки, които позволиха на американците да стопят аванса и да изравнят при 13:13. Поредица от грешки в посрещането на нашите позволи на американците да дръпнат в резултата и да поведат с точка на второто техническо прекъсване. При 22:20 в полза на американците, Андрей Жеков хвърли истинска бомба в полето на противника, с което намалихме разликата в края на гейма. Първият геймбол отиде в актива на американците, които обаче не успяха да се възползват от него и нашите отново изравниха резултата. Три възможности да завършат гейма имаха "трикольорите" и при 28:27 мощна атака на Казийски реши нещата в наша полза в първата част на мача. Във втория гейм българите поддържаха равенство до 10:10, но после позволиха на съперника да набере скорост и да поведе с 16:12 точки. Изненадваща смяна направи Мартин Стоев, като извади от игра Владимир Николов и пусна Боян Йорданов на негово място. Изключителни проблеми за българите създаваше нападателят Клейтън Стенли. От другата страна на мрежата, Матей Казийски не успя да разкрие потенциала си и не оказа никакви сериозни затруднения за противниците си. Липса на желание и мотивация се усети у целия отбор, а най-неознаваем от всички бе Матей Казийски. Нетипичната апатия в неговото изражение оказа влияние и върху играта му, която бе повече от неуспешна както във втория, така и в третия гейм. Американците успяха да запазят докрая на тази част аванса си, хванаха Казийски и на блокада и резултатът набъбна до 17:21. До края българите не успяха да се противопоставят и да наваксат разликата и закономерно на играта, която показаха, загубиха този втори гейм с 21:25. Катастрофална за нашите бе третата част на мача, която продължи само 21 минути. Неознаваем бе отново българският тим, който до първата техническа пауза поддържаше играта си на ниво, след което, без каквато и да е съпротива нашите подариха целия гейм на опонентите си. След 16-та точка "трикольорите" само доиграваха частта и тоталното превъзходство на опитните американци стана факт. Психиката на Матей и компания рухна и под звуците на иначе така хубавата песен "Една българска роза" нашите се предадоха и логично загубиха с катастрофалното 14:25 точки. Малката, но така гръмогласна публика в зала "Capital Gymnasium" се опита да надъха "лъвовете" с мощни викове "Българи, юнаци" в четвъртата част. Поведохме с 8:6, след което две съдийски отсъждания в нащ ущърб нарушиха чудесната серия, в която бяхме влезли. Силната игра на Владимир Николов до някъде компенсира липсата на концентрация и мотивация у Матей Казийски. Абсолютно в свой стил Теди Салпаров се бореше до последно и направи няколко чудесни спасявания в защита, въпреки които на второто техническо прекъсване преднината на нашите бе само от една точка. Самочувствието на американците се повишаваше и те започнаха да играят още по-уверено в така важния край на този гейм. Грешка на Боян Йорданов в края на гейма даде и първата възможност на американците да затворят гейма, с което и мача. Последва силен сервис на Жеков и България успя да изравни резултата 24:24. Със спокойна игра на американците в края на частта и странно решение на Жеков да потърси атака през зона 6, атаката се прехвърли от другата страна на мрежата, където американците се възползваха по чудесен начин и завършиха успешно атаката си, с което записаха победа и в тази част с крайното 24:26. За българите това бе първа загуба в олимпийската надпревара, а следващият двубой на нашите е на 16 август от 9:30 ч българско време, когато момчетата на Мартин Стоев излизат срещу състава на Италия.