Манипулативни практики са установени при проверки в 148 от общо 399 онлайн магазина за търговия на дребно, съобщи Европейската комисия.
Мащабната проверка е извършена в държавите от мрежата за сътрудничество в областта на защитата на потребителите (СОЗП). Това са 23 членки на ЕС (сред тях е и България), а също така Исландия и Норвегия.
Проверени са онлайн магазини, които продават стоки, вариращи от текстил до електронни уреди. Проверката е била насочена и към три специфични вида манипулативни практики, за които е известно, че често подтикват потребителите да правят избор, който може да не е в техен интерес - т.нар. „тъмни модели“. Това включва:
• Фалшиви таймери за броене;
• Уеб интерфейси, предназначени да насочват потребителите към покупки, абонаменти или друг избор;
• Скрита информация.
148 сайта използват поне един от тези три тъмни модела, става ясно от разследването.
Какво установи проверката.
• 42 уебсайта са използвали фалшиви таймери за броене със срокове за закупуване на конкретни продукти;
• 54 уебсайта са насочили потребителите към определен избор - от абонаменти до по-скъпи продукти или възможности за доставка. Сайтовете са го направили чрез своя визуален дизайн или избор на език;
• 70 уебсайта са скрили важна информация или са я направили не толкова видима за потребителите. Това е например информация, свързана с разходите за доставка, състава на продуктите или наличието на по-евтин вариант. 23 уебсайта са скрили информация с цел манипулиране на потребителите да сключат абонамент.
Проверени са и приложенията на 102 от проверените уебсайтове, 27 от които също са използвали поне една от трите категории тъмни модели.
"Извършената от нас проверка показва, че почти 40% от уебсайтовете за онлайн пазаруване разчитат на манипулативни практики, за да се възползват от уязвимостите на потребителите или да ги подмамят. Това поведение е очевидно погрешно и е в разрез със защитата на потребителите", коментира еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс.
Той припомни, че ЕК вече разполага със задължителни инструменти за справяне с такива проблеми.
"Призовавам националните органи да използват капацитета си за правоприлагане, за да предприемат съответни действия и да се борят с тези практики. Успоредно с това Комисията преразглежда цялото законодателство за защита на потребителите, за да се гарантира, че то е подходящо за цифровата ера, включително за да се прецени дали тъмните модели са обхванати по подходящ начин", допълни Рейндерс.
Клуб 'Z'
Коментари
Добави коментар