Минималната работна заплата става 850 лева от 1 януари 2024 г. Това решиха депутатите в предпоследния ден от съществуването на 48-ото Народно събрание след дълги обсъждания в извънредно свикана социална комисия, заради която пленарната зала беше разпусната в извънредна почивка.
"За" гласуваха 159 депутати, а 44 се въздържаха.
Приет бе и механизмът, при който размерът на минималната заплата ще се определя като 50% от средното възнаграждение за страната за срок от 12 месеца. Процедурата ще започва през септември, а от януари ще влиза в сила новият размер.
Поправките в Кодекса на труда бяха внесени от БСП, които настояваха увеличението да влезе в сила още от 1 юли тази година. Редакция направиха от ГЕРБ, които настояха вдигането на минималната заплата да стане валидно от 1 януари догодина. Аргументът на Деница Сачева бе, че в момента няма да има парламент, няма и бюджет, както и редовно правителство.
"Но нека да се случи тогава, когато има бюджет и когато това може да се отрази във всички съответни бюджетни пера, така че да има резон едно подобно увеличение, а не просто то да служи за слоган на кампанията на БСП по време на изборите", заяви Сачева.
Лидерката на БСП Корнелия Нинова посочи, че левицата е внасяла близо 40 пъти досега промените в Кодекса на труда от октомври насам. "Нашето предложение е - минималната работна заплата за страната за следващата календарна година да се определя в срок до 31 октомври на текущата година и да не може да е по-малко от 50 но сто от средната брутна работна заплата за страната за предходните 12 месеца", мотивира се соцлидерката.
По думите й по този начин, ако средната заплата за страната падне спрямо предходния период, то минималната да не пада.
Отпадна и думата "брутна" пред минимална работна заплата. Спорът на опонентите им бе, че така хората ще получават по-малко пари, а аргументът бе одобрен от пленарната зала.
"Ето доказателство, че постоянството наистина е иманентно присъщо на успеха", обобщи след гласуването водещият заседанието Йордан Цонев под аплодисментите на залата.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Думата "иманентно" означава "присъщо". Да кажеш "иманентно присъщо" е аналогично на това да кажеш "де факто на практика", "алено червено" и пр. - малко е безсмислено.
Анонимен
Ако не беше напъна на копейките за преброяване на идиотите с референдум можеше да се каже, че ще бъде 435 EUR
123
Най добре от 2030г я направете,то 2024г много рано, вашта..........
Анонимен
Нали уж ще приемаме еврото тогава . Какви левове. Или те си знаят че няма да се превалутираме.
Анонимен
При някои държави от ЕС минималната заплата е 1080 €..а при нас 435€ ,със същите цени от първа необходимост,дори някои продукти в България са по скъпи..нещо не мога да свържа.
Анонимен
1 хляб повеце цените са безбожно високи и 5 000 няма да стигат
* Коментар транслитериран от системата
0 0ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата