Надявам се, че в близките месеци ще сме готови с цялостна стратегия за развитие на енергетиката на страната за следващите 30 години, която да представим на следващия парламент. Това каза служебният министър на енергетиката Росен Христов по време на международния форум "Власт и бизнес заедно за зелена енергия". Събитието е организирано от Сдружение "Соларна Академия България", медия "Стандарт" и M3 Communications Group, Inc. в "Хаят Риджънси София".
Преди няколко седмици представихме визията за развитие на енергетиката на страната. В сектора на енергетиката нещата се развиват бавно, инвестициите са мащабни и затова започнахме да развиваме тази визия, макар да сме служебно правителство, каза Росен Христов.
Следващите ни стъпки ще са да направим подобни визии за останалите сектори на енергетиката, с финансова и екологична оценка, така че скоро да имаме 30-годишна стратегия за енергетиката, каза служебният министър.
Във визията първо искаме да видим дали потреблението на електроенергия ще расте и нашият анализ показва бавен ръст на потреблението, каза Росен Христов.
В момента България е лидер в производството на електроенергия. Не е достатъчно обаче да имаме електроенергия, тя трябва да е и на приемливи цени. Това се видя с природния газ - газ имаме, но цената му принуждаваше компаниите да затварят, вместо да го ползват, каза министърът.
В ядрената електроенергия и работата на ВЕЦ-овете имаме голям опит. Във ВЕИ източниците имаме нужда от системи за съхранение на енергия. Ако произвеждаме зелена енергия, трябва да я съхраняваме по зелен начин. Това например са помпените ВЕЦ-ове, за които имаме ресурс, каза още Христов.
Стремим се към декарбонизация на сектора и затова започнахме да моделираме визията за електроенергията. Така се появи и миксът от генериращи мощности от ядрена и хидроенергетика, както и плавно извеждане от експлоатация на въглищните централи. Важно е обаче нещата да стават плавно, посочи министърът.
Има политически нюанси в стратегиите за развитие на енергетиката. Европа например е разделена в отношението си към ядрената енергетика. У нас от 15 години върви дебат дали да се строи ядрена мощност и къде. Смятам, че ядрената енергетика ще позволи на България да има достъпна енергия и да постигне екологичните цели на ЕК. Тоест нашата позиция е близка до тази на Швеция и на Франция, каза Росен Христов. В последните години у нас не се правят никакви мащабни инвестиции в енергетиката, с изключение на ВЕИ проекти. Крайно време е да започнем да развиваме този сектор, подчерта той.
По повод заявленията на "Грийнпийс България", че организацията ще съди България заради Визията за развитие на електроенергията, Росен Христов каза, че това е все едно "Грийнпийс" да каже, че дава на съд този форум, защото не е минал през екологична оценка.
Когато нещата се обсъждат на професионално ниво, има конструктивен диалог, както беше в комисията по енергетика на Народното събрание, каза Росен Христов.
БТА
Коментари
МоркуФффии
Служебното правителство щяло да прави стратегията за развитие на енергетиката за следващите 30 години. XD
Те да вземат да развият и стратегията за усвояване на космоса за следващите 70 години. :)
Иначе стратегията за енергетиката на България е ясна! Големи ферми за хамстери и много декари с моркови :}
(сега като използват западния уран за АЕЦ-а ще стане както да налееш в бензинка дизел XDDD )