Днес гражданите на Република Кипър отново гласуват за президент. На първия тур миналата неделя те не успяха да излъчат победител, като двамата независими кандидати, които останаха на балотажа, Никос Христодулидис и Андреас Мавроянис, са с твърде близък резултат, за да може да се направи категорична прогноза.
Христодулидис, 49-годишен бивш говорител на правителството на настоящия президент Никос Анастасиадис и бивш министър на външните работи, събра 32,04 процента от гласовете. Той е подкрепен от редица предимно центристки партии, сред които изпъкват Демократическата партия и Демократическият фронт. Преди да се кандидатира Христодулидис беше член на дясноцентристкия Демократически сбор (ДИСИ), от който произлиза и Анастасиадис, но беше изключен, след като се кандидатира срещу официалната кандидатура на партията си – лидера й Авероф Неофиту.
Срещу него се изправя 66-годишният Андреас Мавроянис, дипломат от кариерата и бивш преговарящ по кипърския въпрос от страна на Република Кипър. На първия тур той получи 29,59 процента. Основната сила, която го подкрепя, е най-голямата лява партия в Кипър – Прогресивната партия на трудовия народ (АКЕЛ).
Първоначалните проучвания на общественото мнение предвиждаха значителна преднина на Христодулидис на първия тур и категорична победа на втория. Преднината му в анкетите обаче с времето постепенно се стопяваше, а разликата в резултата на първия тур между него и втория Мавроянис се оказа изненадващо малка.
Ситуацията става още по-непредсказуема и заради явния разкол в ДИСИ по въпроса кого от двамата кандидати да подкрепи на балотажа и къде ще отидат онези над 26 процента от гласовете, които получи кандидатът му на първия тур. Политическият съвет на партията официално реши да остави привържениците й да гласуват по съвест, но лидерът Авероф Неофиту произнесе разпалена реч, в която отправи множество индиректни нападки срещу Христодулидис и заяви, че той самият няма да гласува с бяла бюлетина, което беше разчетено като лична подкрепа за Мавроянис. Зад Мавроянис застана и външният министър и влиятелен представител на ДИСИ Йоанис Касулидис.
От друга страна подкрепа за Христодулидис изразиха редица представители на ДИСИ като министрите на труда и на вътрешните работи Кириакос Кушос и Никос Нурис.
Всичко това създава голяма несигурност около изхода на втория кръг, още повече, че законът забранява социологическите проучвания между двата тура на изборите. Христодулидис има по-голяма потенциална избирателна база в дясната част и в центъра на политическия спектър, но по-ниският от очаквания резултат на първия кръг и разцеплението в дясното пространство подкопават позициите му. Мавроянис е натоварен с негативите, които свързват АКЕЛ с икономическата криза от 2012-13 г., въпреки опитите си да изтъкне независимия характер на кандидатурата си. За него обаче работи огорчението на десницата от Христодулидис, разцеплението сред лидерите й, както и по-високия от очаквания резултат на първия кръг, който може да доведе до мобилизация на електората му днес.
Новоизбраният президент ще бъде обявен на специална церемония тази вечер в Никозия. Това ще стане в покритата спортна зала "Тасос Пападопулос - Елефтерия", в която могат да влязат повече от 4 хиляди души, които да присъстват на обявяването на президента. За онези, които дойдат, но не успеят да влязат вътре, край залата са разположени огромни телевизионни екрани, на които ще се предава пряко церемонията.
Победителят на президентските избори ще всъпи официално в длъжност на 1 март./БТА
Коментари
Добави коментар