Трима души са арестувани в Сърбия за призиви за "насилствено сваляне на правителството и президента", съобщават вътрешното министерство на страната и сръбски медии.

Задържани според тази информация са "Д.К. Д.З. и Д.Б." в координация между министерството, прокуратурата и сръбското контраразузнаване БИА. Образувано е дело за "призив за насилствена промяна на конституционния ред" на страната. Те призовавали гражданите да се съберат в Белград и да свалят властта.

Това става след нов протест, в който крайнодесни развяваха сръбски и руски знамена с предупреждение, че може да се стигне до насилие, ако Белград подобри отношенията с Косово.

"Независимо каква подкрепа получава отвън"

В съобщението на институцията не се споменава ултранационалистът Дамян Кнежевич, чиито Народни патрули подкрепят агресивния подход към мигрантите и войната на Русия в Украйна. След демонстрацията президентът Александър Вучич заяви, че макар да не е сигурен дали участниците в нея са "проруски", със сигурност смята, че са "антисръбски".


"Всички, които заплашват с убийства и побой, ще отговарят пред сръбското законодателство", заяви Вучич след среща с представители на службите за сигурност.

Кнежевич е потвърждавал, че "Патрулите" имат връзки с руската частна военна компания "Вагнер", а сведенията за това обезпокоиха Вучич. Таблоидите в Сърбия, чрез които властта оформя посланията си, реагираха гневно. "Организатор на протеста пред президентството е групата "Вагнер"", бе и едно от заглавията на "Телеграф". В "Блиц", на който се позовава "Телеграф", заглавието е: "Вагнеровец опитва да организира митинг срещу Вучич: крайнодесен от Народните ратрули от Белград иска да "защитава" Косово.

"Д. Б." е разследван и заради непозволено производство, притежание, носене и трафик на оръжия. По това обвинение има още двама задържани.

Сърбия задържа трима поискали сваляне на Вучич на протест с руски знамена© Reuters

"Никоя екстремистка група не е по-силна от държавата, независимо каква подкрепа получава отвън", заяви правосъдният министър Мая Попович, без да навлезе в подробности.
Защо точно сега

Западът опитва да убеди и Сърбия, и Косово да приемат предлагана от Европейския съюз сделка, с която те биха нормализирали отношенията си, над 22 години след края на войната и 15 - след като Прищина едностранно обяви независимост от Белград.

Вучич предупреди в началото на месеца, че без споразумение Сърбия я очаква икономическа изолация, европейски представители отправят същото послание към Косово. За Прищина един от основните проблеми е създаването на т. нар. Асоциация на сръбските общини - структура за автономия на сърбите в Косово, които са около 10% от населението. Споразумение за тази стъпка бе подписано преди години в Брюксел, но в Косово то бе обявено за противоконституционно, а и сегашният премиер Албин Курти се опасява, че би създало паралелна структура на власт, подчинена на Белград.


Споразумението предполага и отстъпка от Сърбия: да не пречи на Косово да се присъединява към международни организации.

"Ако нашето държавно ръководство... не успее да попречи на Косово да се присъедини към ООН, искаме руското ръководство да използва ветото си и да ни даде поне месец да отстраним този предател", каза Кнежевич пред участниците в митинга.

Миналата седмица Русия обвърза "окончателния" статут на Косово с войната в Украйна.

Дневник