Гражданите на Шумен са оказали голяма помощ след преселването на 2000 евреи от София тук през 1943-та година. Броят им в града е достигнал близо 3000. Сега сме само около 30 или дори по-малко. Останахме последните мохикани, но искаме да изкажем благодарност за това, че еврейската общност е съществувала тук благодарение на шуменските граждани.
Това каза на пресконференция днес по повод 80-тата годишнина от спасяването на евреите в България Бета Хараланова, историк и председател на Регионалната организация на евреите „Шалом“ в Шумен.
В емоционален разказ тя представи събитията от ранната пролет на 1943-та година, когато по искане на хитлеристка Германия от България е трябвало да бъдат депортирани и изпратени в концлагери 51 000 евреи. На 10-ти март, когато Цар Борис ІІІ издава заповедта за отлагането на депортацията, 50 шуменски евреи, сред които жени и деца, вече са били арестувани и подготвени за качване в товарен вагон.
Голямото изпитание пред шуменската общественост обаче идва с преселването на 2000 евреи в града. Част от тях са били приети в домовете на местни евреи или са наели квартири в града, но повечето са били настанени първоначално в сегашното училище „Нювваб“, където прекарали няколко месеца. Именно тогава те са получили безценна помощ от шуменци. Имало е къщи, приели по 5 – 6 изселнически семейства.
В историята остават името на народния представител в 25-то Народно събрание от Нови пазар Васил Велчев, който осигурил работа на немалък брой евреи. С изказванията си в защита на евреите се отличават и другите шуменски депутати - Марин Тютюнжиев и д-р Николай Николов, които по-късно са осъдени от комунистическия „Народен съд“ и разстреляни.
За годишнината от спасението на българските евреи „Шалом“-Шумен финансира поставянето в града на почетен знак за благодарност. На гранитния блок с размер 110 на 90 см ще бъде изписано на 3 реда „Ние помним. С благодарност на шуменската общественост“. Художественият съвет към общината е определил място за поставянето му в Градската градина. За съжаление, няма да успеем да го поставим за датата на годишнината - 10-ти март, но се надявам до средата на годината паметникът да заеме мястото си“, каза Бета Хараланова.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
"С изказванията си в защита на евреите се отличават и другите шуменски депутати - Марин Тютюнжиев и д-р Николай Николов, които по-късно са осъдени от комунистическия „Народен съд“ и разстреляни.
..къф народен съд бе..това са изроди.
Анонимен
А кога мръсните шуменски комунисти ( сега социалисти) ще понесат отговорността за унищожаването на прекрасната синагога в нашия град.
Анонимен
С уникалният слънчев часовник,нямаш нищо общо с пародията пред съда!
Анонимен
Охравете каменаците и калта около лукойл и софийска баница не се върви 1 закуска целия в кал ставаш
Семейства от 9 блок
Ако от утре осметлението не свети до зори на трайкото ще има отписани 30 деця
бай Пешо козаря
нещо не ги "уважавам"много-много юдеите и арменците.....бях помпил една арменка преди две години,тя за малко да ми "пристане" :)
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Защо си ми изтрил коментара? Какво сега, евреите да не би да са нещо повече от нас? Извънземни ли са, нещо божествени ли са? В коментара ми нямаше нищо нецензурно нито обидно. Да, спал съм с еврейка и ако искаш ще го напиша и на табелата на входа на Шумен.