Президентът на САЩ Джо Байдън се срещна с лидерите на източния фланг на НАТО в сряда във Варшава, за да ги увери, че Съединените щати подкрепят тяхната сигурност", съобщи Ройтерс
"Като източен фланг на НАТО вие сте фронтовата линия на нашата колективна отбрана", заяви Байдън в началото на срещата с лидерите от девет натовски държави, обединени във формата "Букурещ 9" (В-9).
България е представена на срещата от президента Румен Радев. В нея участват още лидерите на Полша, Румъния, Унгария, Чехия, Словакия, Литва, Латвия и Естония.
"Вие знаете по-добре от всеки друг какъв е залогът в този конфликт. Не само за Украйна, но и за свободата на демокрациите в цяла Европа и по света", заяви американският президент пред деветимата лидери.
Деветимата са осъдили заедно войната на Русия в Украйна, каза съветник на полския президент, цитиран от Ройтерс.
"Всички съюзници се съгласиха, че ще се подкрепят взаимно в случай на заплаха", каза пред репортери Марчин Пшидач, съветник на полския президент Анджей Дуда.
"Следващата точка от декларацията беше осъждането на бруталната, кървава война срещу Украйна, която се води от Русия. Всички членове на Букурещката деветка се подписаха под тези думи", добави той.
Съветникът на Дуда добави, че в заключителния документ от срещата Русия се определя като пряка заплаха за евроатлантическата сигурност.
Според Пшидач в документа се призовава още за засилване на присъствието на САЩ в държавите от източния фланг на НАТО.
Литовският президент Гитанас Науседа заяви преди срещата, че иска засилване на американското присъствие на източния фланг на НАТО, както и увеличаване на военната помощ за Украйна.
"Нека дадем на Украйна всички оръжия, от които се нуждае, за да победи агресора", написа Науседа в "Туитър".
След нея той добави, че е предложил на Байдън САЩ да разположат в балтийските държави още артилерийски системи HIMARS, хеликоптери и способности за наблюдение на въздушното пространство.
Полският президент заяви, че също е поискал увеличаване на американските войници и оръжие в страната си, съобщи Ройтерс.
Румънският президент Клаус Йоханис, който заедно с полския Дуда, е инициатор за създаването на В-9 каза, че Западът трябва да бъде обединен в помощта на Украйна.
"Трябва да продължим да стоим твърдо в изпълнението на нашите ангажименти за подкрепа на Украйна, докато тя трябва да спечели тази война", каза той.
Не всички от Букурещката девятка са толкова готови да помогнат на Украйна, особено Унгария, която отхвърли някои санкции на ЕС срещу Русия и заедно с Турция е единственият член на НАТО, който все още не е ратифицирал присъединяването на Швеция и Финландия., пише "Ройтерс".
Унгарският външен министър Петер Сиярто призова за прекратяване на огъня и за мирни преговори за Украйна, за да се предотврати по-нататъшна ескалация на войната в по-широк конфликт - линия, която противоречи на призивите за категорична украинска победа, която се споделя от повечето европейски държави.
"След като видях и слушах речите на президентите на САЩ и Русия вчера (във вторник), мисля, че те биха направили на човечеството много по-голяма услуга, като разговарят помежду си", каза Сиярто на пресконференция в Будапеща.
Унгария е представена във Варшава не от премиера Виктор Орбан, а от президента Каталин Новак.
Дневник
Коментари
Анонимен
Олигарсите от бившите страни на "соца",както и техните деца ,внуци и т.н. ЖАДУВАТ и го осъществяват живота на Запад....., а на думи....Това е !
Анонимен
Дубай не е на запад бе географ