Възможностите за възстановяване в Шумен на Паметника-портал на 7-ми пехотен преславски полк бяха обсъдени вчера на работна среща при областния управител проф. Христо Христов, съобщиха от пресцентъра на Областна администрация.
От София за участие в разговорите са пристигнали ген. Димитър Илиев, директор на дирекция „Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание“ в Министерството на отбраната и Кристина Алексова, експерт в дирекция „Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание“ в Министерството на отбраната.
Присъствали са също кметът на Шумен Любомир Христов, полк. Георги Георгиев, началник на Военно окръжие–Шумен, заместник-областният управител Христо Павлов, заместник-кметът по образование и култура Найден Косев.
Областният управител проф. Христов е представил предложенията за възстановяване на паметника, като е подчертал, че по тази идея се работи от години, но до този момент няма решение.
Генерал Димитър Илиев е заявил, че Паметникът-портал има важно значение за българската военна история и изрази задоволство, че шуменската общественост е активна и работи за реализацията на идеята.
Кметът Любомир Христов подчертал, че през всичките години общината е подкрепяла и продължава да подкрепя идеята за възстановяване на паметника и обеща съдействие относно прилежащата инфраструктура.
Генерал Димитър Илиев заявил, че ще представи пред Министъра на отбраната всички мнения и варианти, който от своя страна ще вземе крайното решение относно изграждането на паметника.
Припомняме, че за възстановяването на Паметника-портал се заговори през 2015-та година. По първоначална идея паметникът трябваше да бъде завършен през 2016-та за честването на 100 години от Първата световна война и 70 години от края на Втората световна война. За реализирането на проекта Министерството на отбраната отпусна на община Шумен 25 хил. лв. През годините се проведоха многобройни срещи и разговори по темата.
ШУМ.БГ
Коментари
Венци Мазнев
Не ни трябват повече комунистически паметници. Трябва да почнем събарянето им от т.нар. "разперко" и да приключим с този т.нар. "лъв" на платото!
Анонимен
Паметникът е построен през 20-те на ХХ век. И 7-ми Преславски пехотен полк е участвал, ако не ме лъже паметта в Балканската война. Следователно няма нищо общо с комунизма. Така че Мазнев престани да словоблудсваш и да демонстрираш глупост.
На последък е видно, че имаш нужда от сцена, но не е това мястото. Те се напъвай толкова.
Анонимен
Напишете името на дядо ми прогонил руските войници от Добруджа!
Анонимен
Повече паметници трябват, за да може ВенциМазневците да си научат историята.
Анонимен
"За реализирането на проекта Министерството на отбраната отпусна на община Шумен 25 хил. лв. През годините се проведоха многобройни срещи и разговори по темата."
И какво стана с отпуснатите пари?
Анонимен
Махнете крадливия мръсен полицай от всички снимки - повръща ми се.
Анонимен
Тез 25 хил. лв. май са ги похарчили за софри при многобройните срещи и разговори по темата през годините.
Анонимен
срам