Държавният департамент на САЩ отбеляза в петък първата годишнина от руската инвазия в Украйна, като санкционира повече от 60 висши руски служители, включително министри и регионални лидери, и три предприятия, които управляват програмата за ядрени оръжия на страната.


В ограничителните списъци попадат и десетки други руски длъжностни лица и организации, както и руснаци, замесени в кражбата на зърно от Украйна. Забрани за издаване на визи получиха и 1219 руски военни, съобщи Ройтерс.


Девет руски министри, включително на енергетиката, националните ресурси, науката, културата, спорта и комуникациите, както и близо 50 регионални губернатори, са включени в санкциите, обявени в петък.


Различни руски научни институти, изследващи физика, ядрената енергия и извършващи дълбоководни проучвания, също ще бъдат ограничени в работата си със САЩ.

Засегнати са и сътрудници на руския президент Владимир Путин, сред които Олга Скабеева, водещ пропагандист на държавната телевизия, и Олег Романенко, който беше назначен да наблюдава украинската атомна електроцентрала "Запорожие", превзета от руските части в началото на войната.


Завладяването на най-голямата атомна електроцентрала в Европа "само подчерта глобалните опасения, свързани със сигурността на ядрената енергия и подкопава усилията на Кремъл да се представи като отговорен доставчик на ядрени енергийни продукти", заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен.

"Оставаме ангажирани с подкрепата на народа на Украйна и удвояваме усилията си за насърчаване на отговорността за войната на Кремъл", заяви Блинкен.

Всички санкционирани са били определени съгласно изпълнителна заповед, разрешаваща "санкции по отношение на определени вредни чуждестранни дейности" на руското правителство, се казва в съобщение на Държавния департамент.


Съгласно санкциите всяка американска собственост, притежавана от лица, определени или контролирани от тяхно име от гражданин на САЩ, се блокира.


200% мито на алуминия

Съединените щати ще наложат мито от 200% върху алуминия и продуктите от него, произведени в Русия от 10 март.


Сплавите с руски алуминий ще се облагат 200% мито от 10 април, съобщава Ройтерс.


Руският алуминий се произвежда от държавната корпорация "Русал", която представлява около 6% от световното производство на алуминий. Доставките за САЩ представляват 7% от приходите на "Русал" през първата половина на 2022 г.


Търговски ограничения

Министерството на търговията на САЩ пък добави в списъка си с търговски ограничения компании от Китай, Канада и Франция, които са подпомагали руската отбранителна промишленост.


От тях 79 са базирани в Русия, пет - в Китай, две - в Канада. Седалищата на три от санкционираните предприятия са във Франция, Люксембург и Нидерландия.


Фирмите в списъка нямат право да получават са ограничени стоки и технологии с произход от САЩ.

Дневник