Страните от Европейския съюз не успяха за трети пореден ден да се споразумеят за нови санкции срещу Русия, въпреки, че посланиците им прекараха часове в опити да изгладят последните подробности по текста им в петък в Брюксел.
ЕС си постави за цел да приеме 10-ия пакет от санкции преди годишнината от началото на войната, но не успя да постигне нужното единодушие, тъй като Полша им наложи вето за втори пореден ден.
Причината отново е синтетичният каучук, внасян от Русия, единствената част от санкционния пакет, по която не е постигнато съгласие.
Варшава смята, че предложените изключения върху вноса на руски синтетичен каучук в ЕС, които са част от санкциите, са толкова щедри, че обезсмислят ограниченията, съобщи Ройтерс в петък.
Предложените забрани върху вноса на руски каучук в ЕС включват толкова голяма квота за освободен внос и толкова дълги преходни периоди, че няма да имат ефект на практика, казва Варшава.
Ройтерс пише, че други страни от ЕС са озадачени, че Варшава, която е един от най-горещите привърженици на налагането на все повече санкции на Русия, рискува да не бъдат обявени нови ограничения, както ЕС сам се ангажира - до 24 февруари.
"Това, което трябваше да бъде ключово тук, е посланието за солидарност с Украйна в този специален ден", каза дипломат, участващ в поверителните преговори между 27-те страни, цитиран от Ройтерс.
Европейската комисия предложи определяне на квотен лимит от 560 хил. метрични тона синтетичен каучук годишно, които да могат да се внесат в ЕС, като изключение след влизането в сила на санкциите.
Но според полски дипломат, цитиран от излизащото в Брюксел издание "Политико", вносът от Русия не е надвишавал тази квота през последното десетилетие и това би обезсмислило забраната.
"Ние не блокираме санкциите. Ние просто искаме да имаме санкции, които имат смисъл", е казал полският дипломат.
"Леопардите" и санкциите
Полша представи "компромисно предложение" за каучука, съобщи рано следобед посланикът на страната в ЕС Анджей Садош.
Но източници на Ройтерс казват, че то е било отхвърлено от Италия, тъй като всички останали държави вече са приели квотите, препоръчани от Еврокомисията, с изключение на Полша.
Нови преговори не са планирани, тъй като се чака полският премиер Матеуш Моравецки да се завърне от Киев, където беше, за да предаде на Украйна първите танкове "Леопард 2".
Дори Моравецки да беше успял инструктира посланика си да приеме квотите, времето нямаше да е достатъчно формално да се приемат санкциите съгласно процедурите на ЕС в деня на годишнината от войната.
Според дипломати в Брюксел, цитирани от Ройтерс ,шведското председателство на Съвета на ЕС, може да определи официалния краен срок за одобрение по обед българско време в събота - ден след годишнината, ако Полша се откаже от ветото.
Русия експортира синтетичен каучук, който се използва основно за производство на гуми, за 2 млрд. долара годишно. 700 млн. от тях са износ за ЕС.
Дневник
Коментари
Добави коментар