Новите Паметни плочи на опълчението от Шумен и Шуменско ще бъдат открити на 3 март – националния празник на България. Те ще бъдат осветени от архиерейския наместник отец Димитър от 10.00 часа пред храма „Свето Възнесение Господне“, съобщиха от пресцентъра на общината.

След откриването им ще бъдат отслужени заупокойна молитва за загиналите воини и опълченци за Освобождението на България и молебен за здраве и благоденствие на българския народ.

В Деня на празника от 12.30 часа при вход свободен за зрителите в Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ ще започне празничния концерт на Ансамбъла за народни песни и танци „Мадара“ и Детския танцов ансамбъл „Звънче“.

Кулминацията на честването е тържествената заря-проверка, която ще се проведе на площад „Кристал“ пред Паметника на загиналите във войните шуменци, а началото е в 18.30 часа. За първи път в ритуала ще участва военният духов оркестър на Националния военен университет „Васил Левски“. Ще се включат и представителни роти от Шуменския гарнизон, курсанти от Факултета по артилерия, ПВО и КИС и ученици от СУ „Сава Доброплодни“. В знак на признателност пред Паметника ще бъдат поднесени венци и цветя, а слово ще произнесе полк. Дилян Димитров, декан на Факултета „Артилерия, ПВО и КИС“.

В сутрешните часове на 3 март венци и цветя ще бъдат поднесени пред всички паметници и паметни плочи в Шумен и селата на общината, посветени на видни възрожденци и загинали за освобождението на България.

Организатори на честването са Община Шумен съвместно с Командването на Шуменския военен гарнизон, Военното окръжие в Шумен и Факултета „Артилерия, ПВО и КИС“.

Празнична програма по повод националния празник на Република България ще започне от 2 март с представяне на фотодокументалната изложба „146 години Шипченска епопея“.

Експозицията проследява войната и епичните боеве за Шипка по време на Руско-турската война от 1877-1878 година през погледа на командира на Трета рота от Трета опълченска дружина Стефан Кисов. В нея са включени откъси от книгата на Кисов „Българското опълчение в Освободителната Руско-турска война 1877-1878“, която се смята за едно от най-ранните и достоверни описания на войната от очевидец на военните действия. Като илюстративен материал са използвани гравюри, рисунки и други.

Откриването на изложбата е в четвъртък от 17.00 часа в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“, след което доц. д-р Стефан Минков, преподавател в ШУ „Еп. Константин Преславски“ ще изнесе беседа, посветена на Освобождението.

ШУМ.БГ