При акция в страната са задържани са над 40 човека за автокражби, каза директорът на националното следствие Борислав Сарафов. Над 30 от тях ръководят определена група.
Кражбите ставали основно през нощта от т.нар. лимонки. После колите са били разфасовани за минути и продавани за части.
Акцията започна рано тази сутрин.
Сарафов каза, че кражбите стават между полунощ и пет часа сутринта. След това специална бригада от десет души разфасова колата на най-дребни части за около четири часа. После тези части отиват в автоморгите, магазините за части "втора употреба" или заминават за чужбина.
По-скъпите коли заминават през Турция за трети държави с фалшиви документи и фалшиви номера през канал, който работи от известно време.
Заместник главният секретар на МВР Станимир Станев посочи, че са проверени десетки адреси, сред които автокъщи и автоморги. В рамките на акцията са намерени и две обявени за издирване коли.
До този час са задържани 45 лица. Във Варна има на-много арестувани. Там са проверени 49 адреса, на които са намерени и специални заготовки, каза Станев.
Говорителят на главния прокурор Сийка Милева посочи, че крадците на коли стават все "по-иновативни". По думите ѝ за минути те успяват да откраднат всяка кола.
Отключването е най-лесно за автомобилите с беконтактно запалване. Сигналът се прихваща от т.нар. куфар, който позволява своеобразно клониране на сигнала от пет метра. Тези устройства дават възможност дори през нощта, пред входната врата на апартамента, да бъде прихванат сигнал.
Този метод идва от Германия, каза Милева и посочи, че тази модерна "кутийка" струва 60 000 лева. Притежанието ѝ не е незаконно, обясни Сарафов. Престъпление е ползването ѝ за кражба на автомобил.
Освен луксозни коли, вече се крадат и т,нар. баничарки, обясни Сийка Милева.
Вече има и няколко случая на изнудвани шофьори. В единия от тях автокрадците намират телефона на жертвата и ѝ предлагат да върнат колата срещу пари. В други ситуации направо търсят откуп. Така собственикът става инвеститор в престъпната схема, каза говорителят на главния прокурор.
За миналата година делата за кражби на коли са със 120 повече от 2021 г. Внесените обвинителни актове миналата година са 153. Осъдени са 154 души, а само един е оправдан. 189 наказания са влезли в сила.
Освен модерните методи, крадците ползват и традиционни модели за кражби - спират видеокамери и режат колите. Преди време е намерена разфасована кола за 500 000 лева, а от нея беше останало само едно стъкло, посочи Сарафов.
Директорът на националната полиция Атанас Илков посочи, че най-много кражби става в София и Варна. Откраднатите в столицата коли заминават за Перник, където става тяхното разфасоване. По данните на МВР за миналата година има ръст в разкриваемостта на тези престъпления с два процента.
В момента МВР проверява 40 коли, за които има съмнения, че са крадени. Хората, които се занимават с транспортирането на автомобилите, ги изнасят в Турция, а след това се връщат с автобус у нас.
Прокуратурата ще прави преценка кои дела за кражби на коли в страната да бъдат взети на специален отчет.
От МВР казаха, че има косвени данни в някои от случаите полицаи да помагат на крадците. Ако има минимални данни, тези хора веднага са наказвани, каза Илков.
БТА
Коментари
Анонимен
Лоша работа. Излиза, че в страната работи добре развита и организирана автомафия. Въпросът е как е допуснато това и къде са спали компетентните държавни органи? Дали са некадърни или са корумпирани? Или пък и двете?
Анонимен
Къде е Крави Янев да каже ,че ПП са виновни? А иначе по темата - може и да е димка за прикриване на скандала с Ковачки?
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
А дали пък тъкмо "мобилизационния план" не е "прах в очите на хората"? Да ни занимават с глупости, за да прикрият истинските проблеми?