Внушителна инфлация и главоломно високи цени на енергията: тези два елемента обобщават 2022 г. за Националната банка на Белгия. Това беше "годината, в която изключително високата инфлация навреди", но "газовата битка" беше спечелена, каза управителят на белгийската централна банка Пиер Вунш при представянето на нейния годишен доклад. Въпреки че икономическият и геополитическият контекст представляваше истинско предизвикателство, докладът отчита, че миналата година в Белгия са били създадени рекордните над 100 000 нови работни места, предаде белгийската новинарска агенция Белга за БТА.

"2022-а беше година на война в Европа, на изключително висока инфлация и цени на енергията. Тя обаче беше и година на силен ръст на икономиката и на работните места", обобщи управителят на Националната банка на Белгия. Пиер Вунш добави, че 2022-а е била и годината, в която спечелихме "газовата битка". Всички положиха усилия да консумират по-малко газ, което оказа благоприятно въздействие върху потреблението на енергия, а оттам - и върху цените, обясни той.

Инфлацията в крайна сметка достигна миналата година 8,3 процента - рекордно равнище. Това отчасти се дължи на руската инвазия в Украйна. В резултат на това цените на природния газ скочиха рязко, а заедно с тях - и сметките за електроенергия. Това бяха основните двигатели на инфлацията. Освен това нарушените вериги на доставки, финансираните от правителството мерки за подкрепа по време на ковид и икономическото възстановяване след пандемията допълнително стимулираха инфлацията.

Белгийският пазар на труда продължи да се представя добре и през 2022 г. след солидното постпандемично възстановяване през 2021 г. Според Националната банка на Белгия са били добавени около 101 000 нови работни места.

"Най-големият брой досега", подчерта управителят на белгийската централна банка при представянето на нейния годишен доклад.

Това е най-значителното увеличение на работните места в Белгия, откакто през 1953 г. започва да се води тази статистика. От една страна, нетният брой на хората на трудов договор е нараснал с 86 000 - "много динамично създаване на работни места", а от друга, са започнали дейност 15 000 самонаети - число, което в съответствие с предходните години.

Увеличението е резултат от икономическото възстановяване след пандемичните 2020 и 2021 г. Вунш подчерта, че белгийската икономика е показала "висока степен на устойчивост", но добави, че в края на 2022 г. е имало значително забавяне. По подразбиране, увеличаването на работните места върви ръка за ръка с много свободни позиции. С други думи, за компаниите продължава да е трудно да намерят нови хора.

Икономическият растеж на Белгия е достигнал 3,1 процента миналата година, сочат данните на централната банка./БТА