Управляващата партия в Грузия обяви днес, че оттегля законопроект за "чуждестранните агенти" след прераснали в насилие протести и критики, че той е повлиян от руски закон и води към авторитаризъм, предаде Ройтерс.

Партията "Грузинска мечта" заяви, че е решила "безусловно да оттегли законопроекта, който е подкрепяла без резерви". Тя посочи като основание необходимостта от успокояване на "конфронтацията" в обществото.

Законопроектът предвижда грузинските организации, получаващи над 20 процента от финансирането си от чужбина, да се регистрират като "чуждестранни агенти". За неспазване на изискването се предвиждат глоби. 

По-рано управляващата партия каза, че е необходимо да бъдат разкрити критиците на Грузинската православна църква – една от най-влиятелните институции в страната.

Противниците на законопроекта, сред които президентката Саломе Зурабишвили, го сравниха с руски закон от 2012 г., използван срещу несъгласните с властта. Според грузинското правителство предложеното законодателство е разработено по модела на американски закон за чуждестранните агенти, приет през 1930-те години.

Законопроектът ядоса поддръжниците на членството на Грузия в Европейския съюз. Служители от ЕС разкритикуваха предложеното законодателство и заявиха, че то може да затрудни пътя на страната към приемане в общността.

Парламентът даде първоначално одобрение на законопроекта във вторник, но това доведе до протести същия ден, както и вчера. Някои демонстранти хвърляха запалителни бомби, камъни и пластмасови бутилки срещу полицията. Органите на реда използваха сълзотворен газ, светошумови гранати и водно оръдие, за да разпръснат протестиращите. Според вътрешното министерство са били арестувани 77 души при протеста във вторник./БТА