Сирийският президент Башар ал-Асад каза в четвъртък, че ще приветства всякакви руски предложения за създаване на нови военни бази и увеличаване на числеността на войските в близкоизточната страна, и подчерта, че военното присъствие на Русия там трябва да стане постоянно.

Асад, който се срещна с президента Владимир Путин в Кремъл в сряда, подкрепи войната на Русия в Украйна и каза пред руската държавна информационна агенция РИА, че Дамаск признава незаконно анексираните украински територии за част от Русия. "Това са руски територии и дори войната да не се беше случила, това са исторически руски територии", каза Асад в интервю за агенция РИА.


"Смятаме, че разширяването на руското присъствие в Сирия е нещо добро", каза още той в разговора. "Военното присъствие на Русия в която и да е страна не трябва да се основава на нещо временно. Вярваме, че ако Русия има желание да разшири базите си или да увеличи броя им, това е технически или логистичен въпрос."

    Наред с военновъздушната база Хмеймим, от която Русия нанася въздушни удари в подкрепа на Асад, Москва контролира и военноморското съоръжение Тартус в Сирия, единствената ѝ военноморска база в Средиземно море, използвана от времето на Съветския съюз.

    Министерството на отбраната на Русия заяви през януари, че Русия и Сирия са възстановили военната военновъздушна база Ал Джара в северната част на Сирия, за да се използва съвместно. Малката база източно от Алепо беше превзета от бойците на "Ислямска държава" през 2017 г.


Когато Русия се намеси в сирийската гражданска война през 2015 г., това помогна да се наклонят везните в полза на Асад, гарантирайки оцеляването на сирийския лидер въпреки исканията на Запада той да бъде свален.


Годините му като президент са белязани от конфликта, който започна през 2011 г. с мирни протести, преди да се превърне в многостранен конфликт, съсипал близкоизточната страна и привлякъл едновременно чуждестранни приятели и врагове.

Асад си върна контрола над голяма част от държавата с помощта на Русия и Иран, подпомогнат от факта, че неговите съюзници винаги са били по-отдадени на оцеляването му, отколкото враговете му - на поражението му, коментира "Ройтерс".

Дневник