България загуби с 3:1 гейма от Русия в 1/4-финалния сблъсък на олимпийския турнир по волейбол в Пекин. "Лъвовете" изпуснаха възможността за победа над "сборная" и с това участието им на 29-те Игри приключи. Наставникът на нашите започна срещата с Евгени Иванов, Христо Цветанов, Андрей Жеков, Матей Казийски, Владимир Николов, Пламен Константинов(кап) и Теодор Салпаров(либ). Мачът започна изключително оспорвано като до първата техническа пауза резултатът вървеше само с точка преднина в полза на българите. Руснаците изглеждаха доста притеснени и не можаха да вкарат в действие мощния сервис, който се очакваше да затрудни посрещането ни. Минималната преднина в наша полза се запази и до втората пауза-16:15. След нея на полето заблестя Матей Казийски, който след серия от отлични изяви даде възможност да дръпнем в резултата и да заиграем още по-уверено и мобилизирано. До края на тази част българите не срещнаха сериозна съпротива и със стабилна игра, продължила 23 минути, затвориха гейма с крайния резултат 25:20. Руският отбор поведе с 2 точки в началото на втората част, след което добри изяви на Матей Казийски и Пламен Константинов позволиха на нашите да поведат с 6:4. Въпреки това, първото техническо прекъсване дойде в полза на "сборная", които се възползваха от отпускането в нашето поле и започнаха да набират сериозна точкова преднина. Две грешки на главния съдия и лоши отигравания на българите доведоха резултата до 16:12 в полза на противниците ни. Руснаците увеличиха самочувствието си, играта им стана много по-агресивна и поведоха с 20:15 точки. Последва ново спорно съдийско отсъждане от страна на главния съдия Бела Хобор(Унгария) и техническа точка за руснаците, след отсъден жълт картон за селекционера Мартин Стоев. Така се стигна до крайното 25:16 за Русия и изравняване на резултата в мача - 1:1 гейма. В началото на третия гейм добрата игра на руснаците Тетюхин и Михайлов, както и грешки от началния удар на Гайдарски и Николов доведоха резултата до 8:5 за Русия. Все повече се увеличаваше силата на руския сервис, който започна да затруднява посрещането ни. Разликата в полза на "сборная" се запази до втората техническа пауза и тя дойде при 16:12. Последваха точно изпълнени сервиси на Константинов и Цветанов, както и нови фантастични атаки на Матей Казийски и се стигна до 17:17. Руският отбор отново успя да се възползва от грешките на българите, които разколебаха своята игра и дадоха възможност на противника да поведе с 21:18. След 25 минути игра се стигна до крайното 25:22 и 2:1 за Русия. В четвъртата част нашите започнаха по-уверено и резултатът отново вървеше точка за точка до първото техническо прекъсване. При 15:16 в полза на Русия, играта започна да става само на нерви. "Лъвовете" се бореха до последно за спечелването на тази така важна част, но шансът този път не беше на наша страна. Въпреки перфектната игра на Матей Казийски, след 26 минути в тази част приключи и последният гейм за българите, които загубиха с 21:15 точки и крайното 1:3 гейма. След извоюваната важна победа над България, тимът на Русия ще се изправи срещу победителя от двубоя САЩ-Сърбия, а нашите момчета ще изчакат края на всички срещи, за да стане ясно мястото, което ще заемат на 29-те Олимпийски игри в Пекин. Атанаска Спасова