"Еврохолд" поиска връщане на лиценза на "Евроинс Румъния" с цел предотвратяване на щети за румънската икономика за 1 млрд. евро и осигуряване на подкрепа за развитие от акционерите. На пресконференция в Букурещ холдингът предупреди, че решението на надзорния застрахователен орган на Румъния ASF за отнемане на лиценза и искането за несъстоятелност ще прекрати всички презастрахователни договори на румънската компания и ще причини тежки финансови последици за застрахованите лица, съобщиха от "Еврохолд", собственик на "Евроинс Румъния".
Пресконференцията беше организирана във връзка с решението на румънския финансов регулатор ASF от 17 март да отнеме лиценза и да открие производство по несъстоятелност на "Евроинс Румъния", като назначи Гаранционния фонд (FGA) за временен администратор на дружеството. Връщането на лиценза на "Евроинс Румъния" ще спести на румънските данъкоплатци загуби за 1 млрд. евро и ще позволи на компанията-майка Евроинс Иншурънс Груп АД (ЕИГ), да продължи да подкрепя развитието на дружеството, обяви ръководството на "Еврохолд България" АД.
“Пред ASF има две възможности - да потвърди своето решение от 17 март, което ще донесе преки щети и загуби на данъкоплатците в Румъния за близо 1 млрд. евро или да поиска от съда да отмени това решение и да върне лиценза на Евроинс Румъния, което ще спести тези щети и загуби, а ЕИГ ще може да продължи да подкрепя развитието на компанията,” посочи Асен Христов, председатал на Надзорния съвет на "Еврохолд". Досега групата е инвестирала около 280 млн. евро в румънския застраховател под формата на увеличение на капитала, посочи той.
Именно решението на ASF да отнеме лиценза и да поиска от съда да започне процедура по несъстоятелност на "Евроинс Румъния" ще е причината за прекратяването на всички презастрахователни договори на румънската компания, в резултат на което всички щети и искове ще трябва да бъдат платени от Гаранционния фонд, предупреди още мениджмънтът на "Еврохолд", като припомни, че това условие е базисно и стандартно за всеки презастрахователен договор. Към датата на отнемане на лиценза румънското дружество обслужва редовно и навреме своите задължения и във всеки един момент осигурява пълно покритие както на минималното капиталово изискване (МКИ), така и на капиталовото изискване за платежоспособност (КИП) - двата ключови показателя за всеки застраховател.
Покритието на двата показателя е гарантирано както при условията на предишните презастрахователни договори на дружеството, непризнати от румънския надзор, така и съгласно новия презастрахователен договор с "ЕИГ Ре" ЕАД, презастрахователят на застрахователната група на "Еврохолд", който макар и перфектен от юридическа и икономическа гледна точка, също не беше приет от регулатора в Букурещ, посочват от"Еврохолд".
Презастрахователният договор на "Евроинс Румъния" с "ЕИГ Ре" е бил потвърден официално от регулатора, който е единствено компетентен и в позиция да се произнесе - българската Комисия за финансов надзор (КФН). Базираният в София презастраховател е под прекия контрол на българския регулатор. На 14 март КФН изпраща писмо, с което потвърждава официално платежоспособността на "ЕИГ Ре" и респективно валидността на договора.
В този случай румънският финансов регулатор няма право да не признае този договор за валиден, заявяват от "Еврохолд". В противен случай това би било пряко нарушение на европейското (чл. 32 от Директивата на ЕС “Платежоспособност 2”) и румънското законодателство, както и се получава след решението на румънския надзор в крайна сметка да не признае презастрахователния договор. Именно този презастрахователен договор с "ЕИГ Ре" е и причината да няма никакво основание да се твърди, че компанията не покрива своите капиталови изисквания (МКИ и КИП) и че има проблем със своята платежоспособност, което беше използвано като аргумент от румънския регулатор в официалния доклад за отнемането на лиценза.
ASF отказва да признае презастрахователния договор с нелепи аргументи, включително с твърдения от страна на лица от застрахователния надзор, че "ЕИГ Ре" е непознато, българско дружество и не притежава необходимите капитали. “ЕИГ Ре" е компания с над 20 години история и е с по-голям стаж от самата застрахователна група,” отбеляза по този повод Асен Христов, припомняйки, че ЕИГ я придобива от германската HDI преди 8 години.
Неправомерните действия на румънския застрахователен надзор водят до тежки последици не само за "Евроинс Румъния", но и за целия румънски застрахователен пазар, предупредиха мениджърите на "Еврохолд". Преките щети са в размер на 400 млн. евро и ако решението за отнемане на лиценза не се оттегли, тези суми трябва да бъдат поети от Гаранционния фонд в страната, захранван от застрахователите с премиите, плащани от застрахованите лица и до голяма степен изпразнен след последния фалит на компанията "Сити Иншурънс" през 2021 г.
Това би изисквало намеса на правителството и трансфер от бюджета, което е неприемливо от гледна точка на европейското законодателство и освен всичко друго би било отново за сметка на данъкоплатците в Румъния. “Допълнително около 500 млн. евро могат да достигнат щетите от понесени загуби, претърпени вреди и пропуснати ползи от нереализирани инвестиции, за които ще предявим съдебни искове и които, за съжаление, ще трябва да се платят отново от румънския данъкоплатец,” обявиха още от мениджмънта на компанията.
Към негативните последици трябва да бъдат отнесени още задълбочаващата се криза на застрахователния пазар в Румъния, ръста на цените но линия на презастрахователите, които вече трябва да калкулират далеч по-висок риск и увреждането на репутацията на румънската държава. Всичко това носи и рязък скок на цените на застраховката “Гражданска отговорност”, които дори и да бъдат временно замразени след това отново биха се увеличили рязко, посочват от "Еврохолд".
БТА
Коментари
Добави коментар