"Все още няма официален акт, въз основа на който българските рибарски кораби са задържани, а това буди сериозни притеснения", каза пред журналисти в Балчик заместник-министърът на земеделието Георги Събев по време на среща с рибарите, чиито кораби бяха задържани на пристанището в Констанца.
"Имаме много въпроси и съмнения за законността на този акт. Доколкото разбираме, българските кораби са били задържани въз основа на изисквания ексклузивно на румънското законодателство, а не на общоевропейското такова в сферата на рибарството. Европейското законодателство има превес над всякакъв вид национални декрети, наредби и разпореждания", каза Събев, цитиран от БТА.
Три български кораба с общо десет български моряци бяха задържани на Пристанище - Констанца в Румъния. Плавателните съдове са ескортирани от румънските власти минути преди полунощ на 23 март. Установени са на 50 мили източно от Констанца, като са били спрени за проверка и отправени към военното пристанище на Констанца - Порт 1, обявиха от българското посолство в Румъния.
Заместник-министърът обясни, че българските кораби са осъществявали риболов в акватория, която се води общностна - на целия Европейски съюз. "Те имат право да осъществяват риболов на различни от квотираните запаси. На ниво Европейски съюз за Черно море има квота и ограничение на количеството единствено за калкан и за цаца. За другите видове кораби на другите държави от Европейския съюз могат спокойно да осъществяват риболов. Това са правили и българските риболовни кораби", допълни той.
Заместник-министърът заяви, че утре в спешен порядък в Министерството на земеделието ще се състои среща с всички страни, които имат отношение по въпроса. "Ще окажем пълно съдействие на нашия сектор. Имаме пряка връзка с българския посланик там и с различните контролни органи, включително Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури" (ИАРА), допълни той.
Официален документ не е предоставен на българските инспектори от ИАРА, които също са участвали в проверката на трите риболовни кораба, каза още Събев. "Документът е бил наличен единствено на румънски. Бил е осъществен устен превод на момента, имало е неясноти. Българските инспектори са отразили това в становището, но не им е бил предоставен такъв документ", поясни той.
Всички 10 български моряци от трите риболовни кораба са освободени. Шестима от членовете на екипажите още на 25 март около полунощ се завърнаха в България. Това съобщиха от МВнР. Останалите четирима, сред които тримата капитани и един моряк, са присъствали тази сутрин на запечатването на трите морски съда и след това също са отпътували за България.
Относно искането на оставката на директора на ИАРА - доц. д-р Ваня Стаматова, от страна на рибари, заместник-министърът отговори, че "в момента, в който се констатира наистина основание за търсене и за искане на такава отговорност, ще бъдат предприети съответните мерки". По думите му обаче смяната на изпълнителен директор на агенция отнема технологично време и ако сега се премине към такива административни процедури, "може да направим лоша услуга на сектора".
Дир.бг
Коментари
българин крадец
по света те арестуват само за това че си българин от там на татък започват да търсят другите обвинения
Анонимен
Този случай няма нищо общо с кражбите по света ! Прогледни по добре върху това , което пишеш !
Анонимен
И аз се съмнявам ,че ареста е законен!
Анонимен
И аз се съмнявам ,че ареста е законен!