Реалистична е възможността Албания и Република Северна Македония да станат пълноправни членове на ЕС до 2030 г., заяви министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр на съвместна пресконференция в Скопие с министъра на външните работи на Албания Олта Джачка, която е на официално посещение в Северна Македония. Османи каза още, че двете държави имат общи позиции по отношение на хармонизиране на външната си политика с общата външна политика и политика на сигурност на ЕС.
„Икономическото сътрудничество между двете държави е успешно, но недостатъчно, наше задължение е да предоставим на бизнеса и гражданите още повече възможности за обмен и сътрудничество”, посочи Османи, допълвайки, че инфраструктурната връзка чрез Коридор 8 остава приоритет.
„Нашите правителства имат приятелска и конструктивна комуникация по широк спектър от проблеми. Чувствам се горда, че сътрудничеството между двете страни е модел на сътрудничество между съседи в нашия регион. Нашите държави допринасят и за ориентацията на региона към евроатлантическите перспективи”, посочи Джачка, добавяйки, че на срещата си с Османи обсъдила засилване на сътрудничеството не само в инфраструктурата, но и по отношение на търговията, културата, туризма и образованието.
На въпрос дали Албания ще продължи сама в преговорите с ЕС, ако Северна Македония не успее своевременно да направи конституционните промени, вписани в преговорната рамка, Олта Джачка отговори, че всички политически фактори в страната трябва да имат отговорност към интереса на държавата и гражданите.
„Конституционните промени трябва да се случат и всеки трябва да осъзнае, че това ще бъде път към ЕС. За нас това е момент, в който има нова динамика и ЕС е по -наясно с нуждите на този регион и по-наясно доколко целият процес е свързан с европейската сигурност “, каза тя.
На журналистически въпрос „дали Албания ще си затвори очите за тиха асимилация на македонците в Албания, която България осъществява”, Джачка отговори, че Албания винаги е била много категорична в позициите си, че „не може една страна да блокира влизането на Албания и Република Северна Македония в ЕС на историческа основа или политически калкулации”.
„Днес е момент с геостратегическо значение. Войната в Русия накара ЕС да се събуди и да осъзнае, че се нуждае от по-активен подход към балканските държави, защото процесът на разширяване е свързан не само със сигурността на Балканите, но и на целия ЕС . Днес имаме бърза лента и имаме възможността заедно да вървим по тази бърза лента. И колкото ние трябва да сме наясно и подготвени за нашите отговорности, толкова трябва да бъдат наясно и държавите членки на ЕС ", посочи тя.
Джачка отрече да има информация за опит за „асимилиране на македонското население в Албания от страна на България, освен спорадични случаи, които се проверяват”, както и че има тясна координация с институциите в Северна Македония, но няма информация този процес да е голям. /БТА
Коментари
Анонимен
Два въпроса изникват - на какъв език са си говорили и коя му е родината-майка на тоя папуняк.
Анонимен
Държавата с най-много имена. Бивша югославска република македония, северна македония, република северна македония... след някоя друга година може да се казва и република източна Албания.