Министрите на енергетиката на ЕС се събират днес в Брюксел на редовно заседание, за да обсъдят актуални въпроси за пазарите на газ, електричество и водород в Общността, се посочва на сайта на Съвета.
Българският енергиен министър Росен Христов ще участва в срещата, на която възнамерява да постави въпроса за компенсиране на скъпия газ в българското газохранилище "Чирен", съобщи министерството на енергетиката.
От няколко седмици в страната ни действа работна група с всички засегнати страни, сред които асоциации на търговците на газ, както и държавната "Булгаргаз". По думите на министъра, след като бъде изработен механизъм, той ще бъде съгласуван с Европейската комисия, така че страната ни да има сигурност, че отговаря на условията и че евентуалната компенсация не представлява нерегламентирана държавна помощ. Въпросът е важен не само за фирмите, но реално засяга и потребителите, подчерта Христов.
На заседанието европейските министри ще опитат да постигнат политическо споразумение за разширяване на режима за доброволно намаляване на търсенето на природен газ с 15 процента преди зимния сезон, който да бъде удължен до март 2024 г.
Ще бъде проведен и първи дебат за преструктуриране на пазара на електроенергия в ЕС с цел той да стане по-устойчив и стабилен, потребителите и компаниите да бъдат защитени от краткосрочни колебания в цената на електроенергията, както и да се стимулират инвестициите във възобновяема енергия.
В дневния ред на срещата е включено и гласуване по спорния проект за ограничаване на регистрациите на нови коли и ванове с двигатели с вътрешно горене след 2035 г., съобщи вчера шведското председателство.
Вотът бе добавен в програмата след компромиса, постигнат между Брюксел и Германия.
Министрите ще потърсят и цялостен подход към пакет разпоредби за природния газ и водорода, който ще включва предложение за директива, както и предложение за регулация на правилата за единния вътрешен пазар за възобновяеми източници, природен газ и водород. /БТА
Коментари
Анонимен
Искат да произвеждат водород от газ, вятър и слънчева енергия. Демек изразходваш 100 кВч, за да произведеш 50 кВч. Яко.